Päevatoimetaja:
Marilin Vikat

Eesnäärmevähi test võib anda valepositiivse vastuse

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Toimetaja: Marina Lohk
Copy
Vereproov
Vereproov Foto: SCANPIX

Üleeuroopaline uuring näitas, et üks kaheksast eesnäärmevähi suhtes kontrollitud mehest saab valepositiivse vastuse ehk teisisõnu näitab prostata-spetsiifilise antigeeni (PSA) test haiguse olemasolu olukorras, kus seda tegelikult ei ole.


See võib aga omakorda tähendada järgnevat biopsia läbiviimist või koguni ebavajalikku vähiravi, kirjutab 

BBC.

Kuigi seitsmes Euroopa riigis läbiviidava eesnäärmevähi skriiningu esialgsed andmed näitasid 2009. aasta märtsis, et sõeluuring võib vähendada suremust tervelt viiendiku võrra, on selle pikemaaegsem kasu kahtluse alla seatud.

Nimelt on võimalik, et mõned mehed saavad sõeluuringu tõttu hoopis üleravitud ning aeglaselt kulgev haigus ei tekitaks neile tegelikult kunagi elus probleeme.

Üleeuroopalise uuringu Soomest pärinevad andmed näitasid, et iga kaheksa sõeluuringus osalenud mehe kohta leidus üks, kes sai valepositiivse analüüsitulemuse.

Samuti selgus, et valepositiivse diagnoosi saanud mehed keeldusid tulevikus sõeluuringus osalemisest teistest kaks korda suurema tõenäosusega - vaatamata sellele, et neid ohustas tulevikus haiguse väljakujunemise risk.

Uuringu juhtivautor dr. Tuomas Kilpelainen ütles, et rutiinset vähiuuringut ei tohiks soovitada enne, kui selle ebasoodsast mõjust on rohkem teada.

«Kui mehel esineb kuseteedesümptomeid ning ta on mures võimaliku eesnäärmevähi pärast, on kõige olulisem konsulteerida perearsti või uroloogiga,» märkis Kilpelainen.

Suurbritannias pole praegu organiseeritud eesnäärmevähi sõeluuringut, kuid mehed saavad küsida PSA testi ning nõudlus selle vastu üha suureneb.

*** 

Prostata-spetsiifiline antigeen (PSA) on aine, mida toodab vaid eesnäärmekude ja millel on oluline roll spermatosoididele sobiva keskkonna loomisel seemnevedelikus. Osa PSAst satub siiski ka verre ning seda on võimalik seal mõõta.

Terve eesnäärme puhul on PSA tase seotud eesnäärme suurusega. Paralleelselt eesnäärme suurenemisega kasvab ka PSA tase veres. Ülimalt väärtuslikuks teeb PSA testi aga asjaolu, et eesnäärme kasvaja rakkudest vabaneb verre mitmeid kordi rohkem PSAd kui tervest eesnäärmekoest. Seetõttu saab PSA testi edukalt kasutada eesnäärmevähi varaseks diagnoosimiseks.

Siiski pole ka PSA test päris ideaalne. Kasvaja kõrval võib PSA taset kergitada ka eesnäärmepõletik, vähemal määral ka hiljutine seemnepurse, eesnäärme massaaž, aga ka näiteks pikem jalgrattasõit.

Oluline on teada, et PSA taseme tõus veres ei tähenda alati, et mehel on vähk. Kasvaja tõenäosus on suur, kui PSA tase on väga kõrge (>20 ng/ml). Enamasti on põhjuseks ikkagi eesnäärme healoomuline suurenemine või eesnäärme põletik.

Allikas: Meestekliinik 

Tagasi üles