Mis on pingepeavalu?
Kõige suurem levimuse määr on vanuses 20–40 eluaastat, samas olulist soolist erinevust üldiselt ei täheldata. On laialt levinud seisukoht, et tegemist on valdavalt healoomulise kliinilise olukorraga, mis inimeste elukvaliteeti eriti ei mõjuta.
Et defineerida PPVd, on kasutatud selliseid mõisteid nagu pingepeavalu, lihaskontraktsioonipeavalu, psühhomüogeenne peavalu, stressipeavalu, tavaline peavalu, essentsiaalne peavalu, idiopaatiline peavalu ning koguni psühhogeenne peavalu.
PPVd saab rahvusvahelise peavalude klassifikatsiooni järgi diagnoosida siis, kui patsiendil on anamneesis vähemalt 10 peavaluepisoodi, mis vastavad järgnevatele kriteeriumitele. Valu kestab 30 minutist kuni seitsme ööpäevani ning seda saab iseloomustada vähemalt kahega neljast tunnusest: mõlemapoolne, suruva või rõhuva iseloomuga (mittepulseeriv), tugevuselt kerge või mõõdukas ning pole süvendatav tavalise füüsilise aktiivsusega, nagu kõndimine või trepist üles minemine.
PPV-le ei ole iseloomulikud iiveldus, oksendamine, valgus- ega mürakartus – viimaste esinemisel tuleb hoolikalt mõelda alternatiivsete peavalude esinemise võimalusele.