E, 5.06.2023
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Parasiitussid aitavad allergiatega võidelda

Marina Lohk
Facebook Twitter
Comments
Foto: Corbis / Scanpix

Parasiitsete ussidega nakatumine kaitseb mitmete autoimmuunhaiguste eest, muu hulgas astma ja allergiate, skleroosi, Crohni tõve ja esimese tüübi diabeedi eest.Kuna usside sissesöömine tundub liiga ekstreemse ravimeetodina isegi raskeimate allergiate all kannatajatele, loodavad teadlased välja selgitada, kuidas ussid inimeste immuunsüsteemi muudavad, vahendab Tartu ülikooli teadusportaal

Novaator

.

«Me võime ravida inimesi ussidega või uurida välja, kuidas ussid inimesi kaitsevad, ja seda mehhanismi jäljendades avastada uusi võimalusi allergiate ravimiseks,» ütles arst ja teadlane Ed Mitre. «Ma arvan, et tõenäoliselt oleks allergiate takistamiseks vaja esile kutsuda samasugune immuunvastus, mis tekib kroonilise parasiidinakkuse korral.»

Mitmetes uurimustes on näidatud, et parasiitussidega nakatunud inimesed kannatavad harvemini allergiate ja teiste immuunhaiguste all. Katseloomade peal tehtud uurimused on seda avastust samuti kinnitanud. Allergiate ja teiste autoimmuunhaiguste sagenemine rikkamates riikides viimastel aastakümnetel on toimunud samaaegselt parasiidinakkuste vähenemisega.

«Parasiidid ja peremeesorganismid on koos elanud sadu tuhandeid aastaid. Selle aja jooksul hakkavad nad pigem koostööd tegema kui üksteise vastu võitlema,» ütles Bostonis asuva Tuftsi ülikooli teadlane Joel Weinstock. «On võimalik, et inimese immuunsüsteem muutus parasiitussidest sõltuvaks ning ussidest vabanemine muutis meid vastuvõtlikuks immuunsüsteemi haigustele.»

Usside kaitsva toime mehhanism pole praeguseks veel selge. Parasiitussidega nakatumine kutsub esile niinimetatud TH2 tüüpi immuunvastuse. Sama vastuse kutsuvad esile ka allergiaid tekitavad ained. TH2 vastuse käigus tõuseb antikeha immuunoglobuliin E (IgE) tase.

Selle antikeha seostumine spetsiifiliste vererakkudega paneb rakke vabastama vereringesse erinevaid valke, muu hulgas histamiini, mis põhjustab tüüpilisi allergiasümptomeid. «Parasiidinakkuste all kannatavatel inimestel on veres palju IgE-d ja rohkelt allergiat põhjustavaid rakke, kuid miskipärast allergiaid neil ei ole,» ütles Bostoni ülikooli immunoloog Lisa Ganley-Leal.

Ganley-Leal usub, et on avastanud ühe meetodi, mis seda paradoksi põhjustada võib. Parasiitset lameussi uurides leidis tema töörühm, et uss toodab ensüümi, mis lõikab juppideks vabad IgE retseptorid. Need jupid seostuvad seejärel IgE antikehadega ning antikehad ei saa seostuda immuunrakkudega. Seetõttu ei hakka immuunrakud vabastama tülikaid valkusid.

Teadlased leidsid, et parasiidinakkuste all kannatavate inimeste veres leidub rohkelt selliseid valgujuppe, kuid nakatumata inimeste veres on neid väga vähe või üldse mitte. «Me usume, et uss muudab seda valku enese kaitsmiseks peremehe immuunsüsteemi eest, kuid see mehhanism kaitseb samas ka peremeest,» ütles Ganley-Leal.

Töörühm püüab nüüd toota valku, mida muudetakse sarnaselt. Seda valku plaanitakse katsetada inimese IgE retseptoreid omavate laborihiirte peal.

Facebook Twitter
Comments

Märksõnad

Tagasi üles