Päevatoimetaja:
Marilin Vikat

«Suitsuprii klassi» tiitli nimel hakkab võistlema 14 162 õpilast

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Toimetaja: Tiina Kaukvere
Copy
Illustratiivne foto.
Illustratiivne foto. Foto: Panther Media/Scanpix

Tervise arengu instituudi ennetusprogrammis «Suitsuprii klass» osaleb sel aastal 919 klassi, mida on 78 enam kui aasta tagasi ning rohkem kui kunagi varem programmi ajaloos.

Kokku hõlmab ennetusprogramm 14 162 kooliõpilast üle Eesti.

Võistluse projektijuhi Reelika Viitamehe sõnul on suure osalejate arvu taga nii muutunud ühiskondlik hoiak kui järjepidev teavitus. «Konkursi toimumise 12 aasta jooksul on avalikkuse suhtumine suitsetamisesse oluliselt muutunud ning see on üha vähem tolereeritav ja noorte jaoks vähem populaarne tegevus. Võimalik, et suure huvi taga on ka hetkel väga jõulised e-sigarettide kampaaniad, mis on tõstnud kogu tubakateema uuesti esile,» märkis Viitamees.

Programmis osalevad õpilased on oma allkirjaga lubanud jääda kogu võistluse perioodil,  oktoobrist aprillini, tubakavabaks. Lisaks suitsetamisele ei tohi tarbida ka muid suitsuvabasid tubakatooteid ega teha vesipiipu või e-sigaretti. Kui mõni õpilane hakkab võistluse jooksul suitsetama või ei suuda sellest loobuda, langeb klass võistlusest välja.

Viitamees lisas, et võistlusel on ka sotsiaalne mõõde - see tõstab klassi ühtekuuluvustunnet ja võimaldab neil koos tegutseda ning üksteist sageli üsna stressirikkas koolikeskkonnas toetada.

Võistluse edukalt lõpetanute ehk nende klasside protsent, kus kõik õpilased jäid kuue kuu jooksul suitsupriiks, oli eelmisel aastal 82.

Sigaret süüdatakse 12aastaselt

Soomest alguse saanud «Suitsuprii Klass» on Euroopas üks levinumaid spetsiaalselt noortele suunatud suitsetamisvastaseid ennetusprogramme ning selle mõju on hinnatud mitmete uuringutega. Õpilaste suitsust eemale hoidmiseks ei kasutata siin hirmu tekitamise meetodit, vaid hoopis soovitavat käitumisviisi ehk tunnustatakse mittesuitsetamist. Kuna teismeeas on klassikaaslaste ja sõprade mõju kõige suurem, siis peaksid mittesuitsetavad klassikaaslased mõjutama teisi suitsetamist mitte alustama või maha jätma.

Viimane Eesti koolinoorte tervisekäitumise uuring näitab, et kui iga kümnes 13-aastane koolitüdruk suitsetab vahetevahel, siis 15-aastaselt suitsetab üks kümnest tüdrukust juba iga päev. 13-aastastest poistest suitsetab iga päev 6 protsenti, 15-aastastest aga juba 16 protsenti. Õpilaste keskmine vanus esimese sigareti läitmisel on 11,9 eluaastat. Samast uuringus ilmneb ka positiivne trend, et suurenenud on nende 11-aastaste kooliõpilaste arv, kes ei ole suitsu proovinud. Kui aastal 2006 oli poiste seas neid 62 protsenti, siis 2010. aastal 70 protsenti ning tüdrukutel vastavalt 81,5 ja 83,3 protsenti.

Tagasi üles