Kindlasti olete tähele pannud, et kosmeetikalettidele on ilmunud tooted, millel peal eraldi märge «parabeenivabad».
Parabeenid on hügieenitoodetes enimkasutatud säilitusained, mis takistavad bakterite, seente ja muude mikroobide vohamist vannitoa soojas ja niiskes keskkonnas. Enimkasutatud parabeenid on butüül-, etüül-, metüül-, isobutüül- ja propüülparabeen.
Neid sisaldavad tuhanded kosmeetikatooted alustades megieemaldusvahendist ning lõpetades šampooni, habemejamisvahu ja hambapastaga. Viimastel aastatel on teadlased, kosmeetikatootjad ja toodete turvalisuse tagajad nende ligi 70 aastat kasutusel olnud kemikaalide pärast üha ägedamalt vaidlema läinud.
Mõned küsimustest, mida esitatakse, on: kas rinnavähki haigestumise kasv on seotud kosmeetikatoodetes kasutatavate parabeenidega, mis jäljendavad organismis leiduva östrogeeni käitumist?
Kas spermatosoidide arvu langus ning meeste rinnavähki ja munandivähki haigestumise kasv on seotud sellega, et parabeenid imenduvad meie organismi, häirides endokriinsüsteemi tööd?
Kindlaid vastuseid veel ei ole. Kuid leidub teadlasi, kes arvavad, et muretsemiseks on põhjust. Neist kõige valjemalt on häält tõstnud Readingi ülikooli onkoloogialektor ning biomolekulaarsete mehhanismide uurija Philippa Darbre.
Tema erialaks on uurida östrogeeni mõju rinnavähile. 2004. aastal avaldas tema meeskond uurimuse, millest selgus, et 20 rinnavähibiopsiast sisaldab parabeene tervelt 18.
See uurimus ei tõestanud, et parabeenid põhjustavad rinnavähki - selgus vaid see, et parabeene on vähirakkude seast lihtne tuvastada. Uurimus sai kriitikat selle eest, et teadlased ei võrrelnud saadud tulemusi normaalsetest kudedest leitud parabeenidega.
«Oleme 25 aastat teadnud, et östrogeen mängib rinnavähi tekkes ja arengus tähtsat rolli. Ainuüksi sel põhjusel ravitakse rinnavähipatsiente tamoxifeniga - sest see ravim takistab östrogeeniretseptorite tööd,» räägib Darbre. «Pole raske järeldada, et pikaajaline kumulatiivne östrogeeni jäljendavate kemikaalide kasutamine mängib haiguse kujunemisel oma rolli.»