Tervishoiutöötajad muretsevad, et sotsiaalministri määruse eelnõu kohaselt hakkab õendushaiglas 20 patsiendiga tegelema vaid üks õde. Kui praegu saab õde ühe patsienti kohta kulutada 115 minutit, siis tulevast aastast töötajate sõnul vaid 72 minutit.
Sellega halvendatakse tervisetöötajate hinnangul õendusabi kvaliteeti ja rikutakse streigi tulemusel sõlmitud kollektiivlepingut, milles lepiti kokku arstide ja õdede koormuse vähendamine nii, et ühe töötaja kohta on korraga vähem haigeid.
Rõivas: tegemist vaid miinimumiga
Hooldusravi osutajate ühendus (HOÜ) teatas, et sotsiaalministeerium väidab ekslikult, et täna töötabki õendushaiglates vaid üks õde 20 haige kohta. Tegelikult on ühenduse andmetel õdesid keskmiselt 20 patsiendi kohta 1,5.
Ida-Tallinna keskhaigla hooldusravi kliiniku direktori Eve Karmo sõnul on näiteks nende haiglas juba praegu keskmiselt kaks õde 20 patsiendi kohta, kuid haigekassa selle eest täismahus ei maksa.
«Sotsiaalminister Taavi Rõivas ja haigekassa ei ole kollektiivlepingu tingimusi senini täitnud. Arsti ja õe tööaja pikendamise ühe patsiendi kohta kinnitas sotsiaalminister oma määrusega alles septembri lõpus. Tööajale vastavat rahalist katet aga voodipäeva hindadesse lisatud ei ole, seetõttu ei saa haiglates koormust reaalselt vähendada,» seisab tervishoiutöötajate pressiteates.
Tervishoiutöötajate hinnangul on haiglates sageli tekkivate konfliktide peamine põhjus personali ajapuudus.
Ekstreemsus: üks õde 40 patsiendi kohta
Sotsiaalminister Taavi Rõivas selgitas esmalt, et üks õde 20 patsiendi kohta oleks miinimumstandard, mida hetkel pole hooldusravis üldse paika pandud. «Miinimumstandardis ei tohi näha maksimumi. Miinimumist rohkem on kindlasti lubatud ja pigem soovitatud. Rahastamine toimub teiste näitajate järgi,» väitis Rõivas, kelle sõnul soovivad ka hooldusravi osutajad ise, et kehtiks miinimumstandard. Milline see täpselt olema peaks, see on Rõivase sõnul läbirääkimiste küsimus ning midagi ei ole veel kivisse raiutud.