Eesti lapsi hakatakse vaktsineerima uue haiguse vastu

Hanneli Rudi
, Tarbija24 juhataja
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Rotaviirus põhjustab nii kõrget palavikku kui ka ägedat kõhulahtisust.
Rotaviirus põhjustab nii kõrget palavikku kui ka ägedat kõhulahtisust. Foto: SCANPIX

Alates selle aasta 1. juulist hakatakse Eestis väikelapsi vaktsineerima ägedat kõhulahtisust ja oksendamist põhjustava rotaviirusnakkuse vastu.

«Haiguse laialdane levik ja sage esinemine ning sellest tingitud väikelaste sage hospitaliseerimise vajadus on peamised põhjused, miks otsustati lisada vaktsineerimine rotaviirusnakkuse vastu riiklikusse immuniseerimiskavasse,» selgitas sotsiaalministeeriumi rahvaterviseosakonna nõunik Martin Kadai

Kuigi seda võivad põevad ka täiskasvanud, moodustavad peamise haigestunute rühma alla viieaastased lapsed. «Just ennekõike alla viieaasta vanused väikelapsed vajavad rotaviirusnakkuse tõttu sagedasti haiglaravi. Tegu on kõige sagedasema väikelaste hospitaliseerimist vajava vaktsiin-välditava haigusega Eestis,» toonitas Kadai. Ta lisas, et rasketel juhtudel tekib väikelapsel eluohtlik dehüdratatsioon ehk veetustumine.

Ametniku sõnul vähendab vaktsineerimine nii laste hospitaliseerimist , aga muudab ka sellest põhjustatud surmajuhtumite tõenäosuse olematuks. Ka aitab vaktsineerimine ära hoida haiguspuhanguid lasteasutustes. «Kuna haigust esineb väga sagedasti ning selle keskmine kestus on kuni nädal, siis vähendab vaktsineerimine lapsevanemate vajadust ajutiseks töövõimetuseks lapse hooldamiseks ning põetamiseks,» rääkis ametnik.

Eesti ravimiregistris on registreeritud kaks rotaviirusnakkusevastast vaktsiini, mis mõlemad on ohutud ning tõhusad rotaviirusnakkuse ennetamisel väikelastel. Riikliku kava kohaselt antakse lastele vaktsiini suukaudselt sõltuvalt vaktsiinist 2 või 3 doosi immuniseerimiskava alusel vanuses 2, 3 ja 4,5 kuud. Üle kolmeaastaseid lapsi selle haiguse vastu ei vaktsineerita.

«Nende vaktsiinide registreerimisele eelnenud kliiniliste uuringute ja turustamisjärgse järelevalve käigus ei ole tuvastatud raskeid ootamatuid kõrvaltoimeid, harva on kõrvaltoimetena esinenud kergeid isemööduvaid ülemiste hingamisteede ja seedetrakti sümptomeid,» selgitas Kadai. Ta lisas, et võimalike kõrvaltoimete täpne loetelu on ära märgitud iga ravimi infolehes.

Sotsiaalministeerium on avaldanud riigihanke rotaviirusvaktsiini soetamiseks ning vaktsiinidoosi hind selgub riigihanke tulemusel.

Rotaviirusnakkus on viiruslik haigus, mis põhjustab mao-peensoole põletikku (gastroenteriiti). Haigus on ägeda kuluga ning sellega kaasneb oksendamine, vesine kõhulahtisus ja palavik. Haigus on väga nakkav ning levib sagedasti puhangutena. Haigusümptomid kestavad keskmiselt 4-5 päeva. Aastatel 2006–2013 on Terviseameti andmetel Eestis registreeritud vahemikus 892–2287 rotaviirusest tingitud haigusjuhtu.

Tagasi üles