«Riik järelvalvet selles osas teinud ei ole, ettekirjutusi teinud ei ole. See näitab suhtumist,» tõi välja riigikontrolli tulemusauditi osakonna peakontrolör Tarmo Olgo.
Terviseameti avalike suhete juht Iiris Saluri kinnitas aga, et amet teeb süsteemset järelvalvet. Tõsi, ei karsita, vaid saadab märgukirju.
«Audit oli suunatud minevikku, seis on paranenud,» kinnitas aga Mill, kelle sõnul saadab andmeid digilukku täna näiteks 92 protsenti perearstidest. Samas ei saadeta kõiki dokumente.
Diana Ingerainen tõi välja, et digiloo kasutusmugavus on madal. «Kõige suurem mure arstide poolt ongi, et me saame sisestada vabateksti, mida teised ei saa kasutada. Näevad küll, aga otseselt kasutada ei saa,» selgitas ta.
Tanel Rossi kinnitusel on haigekassa lepingu üldtingimustes tänavu põhjalikumalt välja toodud kohustus edastada andmeid digilukku.
Riigikontroll möönab, et 2013. aastal kasvas digilukku andmete esitamine ning järjest rohkem arste ja asutusi seda ka teeb. Samas ei ole tervishoiu tõhustamise aspektist vaadates oluline mitte ainult andmete esitamine, vaid ka nende vaatamine ning audit näitas, et andmeid vaadatakse e-tervisest väga vähe.
Riigikontroll leiab, et sotsiaalministeerium, kelle ülesanne peaks olema esindada riigi huvisid, on e-tervise juhtimisel olnud pigem kõrvaltvaataja ning palju aktiivsemalt on osalenud teised e-tervise sihtasutuse nõukogu liikmed, kes esindavad tervishoiuteenuse osutajaid.