Õiguskantsleri nõunik Mari Amos selgitas ajalehes Meditsiiniuudised, et nende tehtud kontrollkäikude tulemusel erinevatesse raviasutustesse on selge, et lastele psühhiaatriliste teenuste pakkumine Eestis on ebapiisav, olgu see siis kas aktiivravi või tugi- ja sotsiaalteenused.
Laste vaimse tervise teenused on õiguskantsler oma teravdatud tähelepanu alla võtnud just paari viimase aasta jooksul. Külastati nii Tallinna Lastehaigla psühhiaatriateenistust, Tartu Ülikooli Kliinikumi psühhiaatriakliiniku lasteosakonda, Viljandi Haigla psühhiaatriakliiniku lasteosakonda kui ka Tallinna Laste Turvakeskust.
Nagu kõigi teiste terviseprobleemide puhul on ka psüühikahäirete puhul oluline varajane diagnoosimine ja sekkumine. Varajases eas korrigeeritud häired aitavad tõhusalt hiljem kokku hoida ühiskonnale tekkida võivaid kulusid olgu see siis ravi, töövõimetuse või kriminogeensuse näol.
Üheks suuremaks probleemiks lastele vaimse tervise teenuse pakkumise valdkonnas on eraldi lastepsühhiaatria eriala puudumine ning sellest tulenev spetsialistide vähesus. Kuni Eestis puudub laste ja noorukite psühhiaatria eriala ning selle omandamise võimalus läbi eriresidentuuri, on lastepsühhiaatrilise pädevuse omandamiseks vajalik psühhiaatria residentuur läbida Tartu Ülikooli arstiteaduskonna poolt koostatud eriprogrammi alusel.
Kui vaadelda arve, siis Eestis on terviseameti andmetel kokku 769 statsionaarse psühhiaatrilise abi kohta. Neist spetsiifiliselt alaealiste teenindamiseks on Amose sõnul mõeldud kaduvväike hulk – näiteks Tallinna Lastehaiglas on neli kohta, Tartu Ülikooli psühhiaatriakliiniku lasteosakonnas 16 kohta, Viljandi Haigla psühhiaatriakliiniku lasteosakonnas kümme kohta, mõned kohad ka Põhja-Eesti Regionaalhaigla laste- ja noorukitepsühhiaatria osakonnas.