Uuringufirma TNS Emori tehtud uuringust selgus, et võrreldes viimaste aastatega on Eesti elanike teadlikkus HI-viirusest pisut suurenenud, ent nende osakaal, kes on astunud reaalseid samme nakatumise riskide vähendamiseks, ei ole suurenenud.
Enamik eestlastest pole teinud HIV-testi
«Murettekitav on see, et 75 protsenti käesoleval aastal küsitlusele vastanuist kinnitas, et ei ole kunagi teinud HIV-testi. HIV-test on ainus viis saamaks teada, kas ollakse nakatunud, sest HI-viirus võib organismis püsida märkamatuna pikki aastaid, omamata sümptomeid,» rääkis koalitsiooni «Ettevõtted HIV vastu» eestvedaja Mairi Jüriska.
TNS Emori andmeil ei ole viimastel aastatel muutunud HIV-testi teinute osakaal ega lisandunud neid, kes oleksid HIV teemal kõnelnud oma lähedastega.
«Hetkel on Eestis hinnanguliselt 4000 HIV-positiivset, kes ei ole oma nakkusest teadlikud Testima peaks igaüks, kellel ette tulnud kaitsmata seksuaalvahekordi,» lisas Jüriska.
Teadmised HIVi kohta on kasvanud eelkõige eesitkeelse elanikkonna seas ning teadlikumad on alla 50-aastased, kõrgema haridustaseme ning sissetulekuga inimesed. Veidi on paranenud ka isikliku riski tajumine.
«Tore on tõdeda, et probleemi olemust – seda, et HIV ja aids pole ainult narkomaanide ja seksuaalvähemuste haigus – hakatakse aasta-aastalt rohkem tajuma ja teadvustama. 68 protsenti elanikkonnast usub, et ka tema või tema lähedaste nakatumine HI-viirusesse on võimalik. Selliste inimeste osakaal on kahe aastaga tõusnud kümne protsendi võrra,» selgitas TNS Emori uuringuspetsialist Jaana Helm.
Uuringu läbiviija sõnul eksisteerib inimestel endiselt põhjendamatuid hirme: «Veidi enam kui kümnendik peab nakatumist tõenäoliseks erinevates olmesituatsioonides ning koguni 26 protsenti usub, et HI-viiruse võib saada ka sääsehammustuse kaudu.»
5. ja 6. juunil on igaühel võimalik rakendada teadmine testimise vajalikkusest tegudesse ning lasta end viies linnas – Tallinnas, Tartus, Narvas, Pärnus ja Jõhvis – HIVi suhtes tasuta ja anonüümselt kiirtestiga testida.
Samuti on kõigil võimalik teha aidsiennetuskabinettides tasuta ja anonüümselt ka tavatesti.