K, 5.10.2022
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Helluse bakter jõudis kapslisse

Piret Lakson
, reporter
Helluse bakter jõudis kapslisse
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Elektronmikroskoopiline portree piim-happebakterist Lactobacillus fermentum ME-3.
Elektronmikroskoopiline portree piim-happebakterist Lactobacillus fermentum ME-3. Foto: Erakogu

Tartu ülikooli teadlased lõid koos arenduspartneriga Prantsusmaalt toidulisandi Reg’Activ Cholesterol kapslid, mis sisaldavad piimhappebakterit ME-3 ehk rahvasuus tuntud Helluse bakterit, vitamiine ja teisi toimeained.

Teadlaste sõnul aitavad looduslikud põhikoostisosad korrigeerida kolesteroolitaset, hoida normaalset homotsüsteiini taset ja kaitsta rakke ülemäärase oksüdatiivse stressi eest.

TÜ intellektuaalomandi peaspetsialisti Jane Saatre sõnul on Helluse bakterist aktiivselt räägitud alates ajast, kui TÜ teadlaste poolt avastatud bakter jõudis Vana-Kuuste piimaühistu Tervisejuustus ja hiljem Tere piimatoodete sarjas «Hellus» Eesti tarbijateni.

TÜ teadlased töötavad pidevalt probiootiku omaduste ja võimalike toimemehhanismide väljaselgitamisega ning edastavad uusi teadusandmeid ka ravimitööstusele, et välja töötada uute toodete kontseptsiooni.

Koostöö algus

2012. aasta mais võtsid TÜ emeriitprofessori Marika Mikelsaare ja meditsiinilise biokeemia professori Mihkel Zilmeriga ühendust Prantsuse ettevõte VF Bioscience esindajad.

«Nad otsisid koostööpartnerit, kellel oleks välja pakkuda hästi kirjeldatud probiootiline bakter ning võimekus ühiseks arendustööks toidulisandite väljatöötamisel,» sõnas Saatre. «Tartu ülikooli teadlaste teadusartiklid ME-3 omaduste kohta olid Prantsusmaa arenduspartnerites tõsise huvi äratanud.»

«Tänaseks väljatöötatud piimhappebakteri ME-3 toidulisand annab laialdasema üle-maailmse võimaluse inimeste tervise edendamiseks,» lisas Saatre.

Kapsel on mõeldud kasutamiseks inimestele, kellel on hüperkolesteroleemia ehk siis, kui inimesel on leitud uuringutel normist kõrgem kolesterooli väärtus.

Igal viiendal

Hüperkolesteroleemia on üks oluline südame- ja veresoonkonna haigusi põhjustavatest riskiteguritest. Probleemsete hüperkolesteroleemiliste inimeste hulk maailmas on paraku väga kõrge, näiteks 16-20% USAs täiskasvanud inimestest.

Eestis on kolesteroolitase probleemne hinnanguliselt igal viiendal täiskasvanul. «Hüperkolesteroleemia puhul on kolesterooli normaliseerivad tooted tervisliku elustiili kõrval üheks väga oluliseks abivahendiks inimese jaoks, kellel on kõrge kolesterooli tase,» sõnas Saatre.

Ta tõi välja, et uuringud on tõendanud, et kapslil on ka mitmeid teisi soodsaid toimeid põletiku ja teiste südame- ja veresoonkonna haiguste riskifaktorite vähendamiseks.

Märksõnad
Tagasi üles