Arstide hinnangul ei tohiks paljusid lastega juhtuvaid ja tõsiste tagajärgedega õnnetusi üldse ette tulla, sest need on vanemate poolt ennetatavad.
Ka üks laokile jäänud tablett võib ohustada lapse elu
Tartu Ülikooli Kliinikumi lastekliiniku erakorralises vastuvõtus valvearstina töötava Marje Kleemanni sõnul pöördutakse nende poole kõige sagedamini kukkumiste tõttu, vahendas meditsiiniuudiste portaal Mu.ee.
Imikute puhul on tavalisim mähkimislaualt või voodist kukkumine. 1-3-aastastel lastel sagenevad kukkumised trepist, suurematega juhtub õnnetusi liumägedel ja redelitel.
«Neid õnnetusi ei tohiks üldse juhtuda, sest neid saab ju ära hoida,» ütles arst.
Kleemann lisas, et sageli ei taju vanemad ohtu ja seetõttu peaks näiteks perearst võtma oma südameasjaks neile lapse eale omaste riskide selgitamise.
Samuti tuleks kasuks koduvisiidi ajal vanematele meelde tuletada, kuidas mööblit seada, et see oleks lapsele ohutu.
Teine suur rühm õnnetusi on mürgistused, mille puhul on suurimas ohus kuni kolmeaastased lapsed. Sageli on mürgistuse põhjuseks ravimid, mõnikord kodukemikaalid ning vahel harva ka taimed.
Kõige ohtlikumad on väikelastele südame-veresoonkonnahaiguste ning kesknärvisüsteemi ravimid, mille puhul võib elu võib võtta ka üks tablett.
Kliinikumi lasteintensiivravi osakonna arst Lea Maipuu arvates võiksid perearstid ka nendele faktidele tähelepanu juhtida. Näiteks kangeid närvi- ja südameravimeid välja kirjutades tuleks patsienti hoiatada, et üks selline tablett võib tema lapse või lapselapse elule ohtlik olla, mistõttu tuleb ravimeid luku taga hoida.