N, 21.09.2023
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Ajast ja arust süsteem takistab Tallinnas perearsti leidmist

Hanneli Rudi
, Tarbija24 juhataja
Facebook
Comments
Foto: SCANPIX

Iga päev pöördub mitukümmend inimest terviseameti poole, sest ei leia endale Tallinnas perearsti. Arsti leidmise teeb keeruliseks ajale jalgu jäänud süsteem.

«Me saame päevas 20 kõnet, et inimesed ei leia endale Tallinnas perearsti või ei võta arst neid oma nimistusse. See on tõsine probleem,» rääkis terviseameti peremeditsiini osakonna juhataja Pille Saar.

Pealinnas teeb perearsti leidmise raskeks tänavapõhine nimistute süsteem. «Tallinnas kehtib perearsti algusaastatest kord, et ühele perearstile on näiteks määratud kolm tänavavahet ja 20 maja ning arst peab vastu võtma kõik nende majade elanikud ka siis, kui ta nimistu on täis,» selgitas Saar. Kui aga sinna kanti ehitatakse uus maja, siis selle elanikke arst oma nimistusse enam võtma ei pea ja nad ei kuulu ka ühegi teise nimistu teeninduspiirkonda.

Kui Tartus on nimistud koostatud linnaosa järgi, siis pealinnas on Saare sõnul neist enamik tänavapõhised.

Olukorra lahendamiseks on terviseamet asunud Tallinna perearstidega läbirääkimistesse, et vormistada nimistud ümber linnaosapõhiseks. Näiteks enamik Pirita perearste oli sellega nõus. Kuna sinna kanti on kolinud palju uusi elanikke, siis selleks, et sealseid arste mitte tööga üle koormata, loodi mullu uus nimistu.

Sel aastal plaanib terviseamet luua pealinna veel neli uut perearstinimistut. «Me teeme uusi perearstinimistuid juurde piirkondadesse, kuhu on inimesi juurde kolinud,» rääkis Saar. Ei Tallinnas ega Tartus pole Saare kinnitusel ka probleeme uute perearstide leidmisega täiesti uuele nimistule. Tavaliselt konkureerib ühele nimistule neli-viis arsti.

«Raske on arsti leida Tallinnast 25 kilomeetrit kaugemale jäävale nimistule,» tõdes Saar. Nii näiteks kukkus läbi Keila perearstikonkurss.

Kas juba väljakuulutatud uutele Tallinna nimistutele tuleb lisa, on Saare sõnul raske öelda, sest uusi konkursse kuulutatakse välja vastavalt vajadusele. «Midagi ei ole teha, aga rahvas koondub Tallinna ja Tartu ümber. Sinna on uusi arste vaja, mõnes väiksemas kohas aga tuleb perearsti lahkumisel kaaluda nimistute liitmist,» rääkis Saar.

Terviseamet korraldab perearstisüsteemi alates 2013. aastast, varem tegelesid sellega maavalitsused.

Perearstide seltsi esimehe Diana Ingeraineni sõnul oli perearstiabi korralduse andmine terviseameti kätte õige otsus, sest selleks on vaja vastavat pädevust, kuid paraku vähendati märkimisväärselt maavalitsuste ressursse arstiabi küsimuste lahendamiseks. «Kui 20 aastat tagasi oli maavalitsustes olemas vastav osakond ja pädevad spetsialistid, siis viis aastat tagasi oli seis enamasti selline, et perearstiabi korraldamise kõrval pidi vastav spetsialist tegelema kultuuri, spordi ja haridusega,» selgitas ta.

Ingeraineni sõnul on aasta töötanud terviseameti peremeditsiini osakond teinud esimesed uuringud, mis näitavad, et maakondades on tegevus olnud väga erinev ja see on muutnud perearstiabi kvaliteedi ebaühtlaseks.

Konkursid

Mullu korraldati Eestis 12 konkurssi perearsti leidmiseks, nendest kolm luhtusid. Luhtunud konkursi korral leiti nimistule ajutine asendaja, kes nimistus olevaid patsiente teenindab.

Mullu jäi ilma perearstita 22 nimistut, nendest

•    4 juhul oli tegemist perearsti surmaga

•    14 juhul avaldas perearsti soovi pensionile jääda

•    2 juhul vahetas perearsti nimistut seoses elukoha muutmisega

•    2 juhul läks perearsti välismaale tööle

Allikas: terviseamet

Facebook
Comments

Märksõnad

Tagasi üles