«Kuigi ühest küljest kahjustab konkreetse patsiendi rünnak meedias tervishoiutöötaja mainet, ei aita seda mainet kuidagi tõsta see, kui tervishoiutöötaja petab patsiendi ootust terviseandmete konfidentsiaalsusele. Pigem võib hirm oma intiimsete terviseandmete avalikuks tuleku ees patsienti veelgi enam suunata pöörduma teise arsti poole,» kirjutas inspektsioon.
Patsiendid: avalikustatakse juba niigi liiga palju
Patsientide esindusühing on seisukohal, et arstide taotlus on vastuolus lisaks isikuandmete kaitse seadusele veel ka avaliku teabe seadusega, võlaõigusseadusega, tervishoiuteenuse korraldamise seaduse ning ka põhiseadusega.
Tervise kohta käivate andmete salastatus on ühingu kinnitusel keskse tähtsusega patsiendi privaatsuse austamisel kui ka tema usalduse säilitamisel arstikutse ja tervishoiuteenuste vastu üldse.
Esindusühing kinnitas, et on oma praktikas korduvalt puutunud kokku olukorraga, kus arstid annavad vaidluses mõne ravivea üle hinnangu ka patsiendi psüühilisele tervisele. «Näiteks vaidluses põlveoperatsiooni kvaliteedi üle mainitakse nagu muuseas ära, et patsient on viibinud ravil psühhiaatriakliinikus, vaidluses günekoloogilise ravivea puhul mainitakse patsiendi poolt varasemalt teostatud raseduste katkestamisi,» kirjutas sotsiaalministeeriumile esindusühingu juhataja Pille Ilves, kelle väitel püütakse selliste avaldustega vähendada patsiendi kaebuste usaldusväärsust.
Sotsiaalministeerium kinnitas siiski, et arstide teemapüstitus on oluline ning seda tuleb arutada edasi.