Hispaania teadlased viisid hiljuti läbi huvitava eksperimendi, võrreldes kõrivähipatsientide ja tervete inimeste poolt väljahingatavas õhus leiduvaid lenduvaid orgaanilisi komponente.
Teadlased otsivad võimalusi kasvajate varaseks avastamiseks
Selline uuring näitas, et kindlate molekulide (peamiselt just etanooli ja 2-butanooni) hulgad on pahaloomulise kasvajaga inimeste poolt väljahingatavas õhus kõrgemad, toimides sel moel võimalike haigusmarkeritena, vahendab ERRi teadusportaal.
Võrreldes kõrivähiga ja tervete inimeste hingeõhu koostist, selgus, et kaugelearenenud kasvajaga patsientide poolt väljahingatav õhk sisaldas mitmeid aineid isesugustes kogustes.
Eriti märkimisväärsed olid vastavad muutused just etanooli ja 2-butanooni hulkades, näidates, et neid kahte ühendit võiks kasutada kõrivähi potentsiaalsete markeritena.
Töö korraldanud teadlased näevad põneva väljakutsena laiendada selliseid uuringuid ka teistele vähipatsientidele, sh kopsukasvajatega haigetele, ning seejuures oleks eesmärgiks luua haiguse varaseks avastamiseks nn «elektrooniline nina».