Liverpoolis möödunud aasta maikuus läbi viidud uuring näitas, et enamikul juhtudel müüakse pubides, baarides ja ööklubides alkohoolseid jooke ka neile külastajatele, kes on juba silmanähtavalt liiga purjus.
Uuring: ka silmanähtavalt purjus inimene saab baarist alkoholi
Uuringu tulemusi esitles eile ja täna Tallinnas toimuval Euroopa alkoholiseaduse jõustamise teemalisel konverentsil Katie Hardcastle Liverpooli John Mooresi ülikoolist.
Uuringu raames võeti vaatluse alla 73 juhuslikult valitud pubi, baari ja ööklubi Liverpooli kesklinnas, kuhu saadeti purjus inimesi teesklevad testostjad. Testostud viidi läbi kolmapäeva kuni pühapäeva öösiti alates kella 9st õhtul kuni kella kolmeni. Kõiki testoste jälgisid uurimuse läbiviijad, kes sisenesid alati enne ja lahkusid pärast näitlejaid.
Kokkuvõttes lõppes 84 protsenti testostudest alkoholi müügiga. Kolmapäeviti oli see protsent 60, reedeti aga tervelt 94. Enne südaööd teenindati 78 protsenti «purjus» külastajatest, pärast südaööd aga tervelt 96 protsenti. Ning lisaks üritasid baarmenid ühel juhul viiest müüa topelt.
Tähelepanekud olukordade kohta, kus alkoholi müüdi:
• Küsis jooki, pakuti vaid kahte korraga ning küsiti: «Kas sa oled kindel, et see on sinu jaoks okei?»
• Isegi juhul, kui näitleja toetas pead baariletile ja rääkis segaselt, ei kahelnud baarmen hetkekski, kas teenindada teda või mitte, vaid pakkus topeltjooki.
• Ühel juhul küsis üks baariteenindaja teise käest: «Sa teenindad teda? Vaata tema silmi!». Baarmen ütles seepeale: «Noh, ma olen juba joogi välja valanud.»
• Ühel juhul küsis teenindaja: «Kas sa oled täna juba mujal joonud?» Jaatava vastuse peale ütles teenindaja: «Okei. Ma annan sulle ühe joogi, kuid siis tänaseks aitab, sa oled juba piisavalt võtnud.»
Tähelepanekud olukordade kohta, kus alkoholi müümisest keelduti:
• Baarmen puudutas mu kätt ja ütles: «Anna andeks, kullake, sa oled natuke liiga palju joonud.»
• Ta küsis, kas ma olen juba palju joonud ja jätkas: «Ma ei taha, et sa trepist alla kukud». Kui ma olin lahkumas, ütles ta: «Ole ettevaatlik!»
• Teenindaja ütles: «Ma ei saa sind teenindada, kullake, kas sa soovid klaasi vett?»
• Baarmen valas joogi, arutas asja oma kolleegiga ja siis ütles: «Sorry, sa oled liiga purjus».
Hardcastle märkis, et purjus inimestele alkoholi müümise tagajärjed on väga drastilised – näiteks 80 protsenti öistest rünnakutest, üks kolmest enesevigastamise juhtumist, üks kolmest seksuaalvägivalla ohvriks langemise juhtudest on seotud liigse alkoholitarbimisega.
Ning ehkki purjus inimestele alkoholi müümine on ebaseaduslik, teadis ühe teise uuringu järgi vaid 60 protsenti briti baaritöötajatest teadis, et see nii on. Ja vaid 41 protsenti oli saanud eriväljaõppe müümisest keeldumise kohta.
Hardcastle tutvustas ka teist uuringut, mis viidi 2010. aastal läbi kolmes Loode-Inglismaa linnas öösel väljas käies alkoholi tarbivate inimeste hulgas. Selgus, et 53 protsenti nendest joob juba enne välja minekut ning 51 protsenti neist, kes olid intervjuu ajal juba purjus, plaanis õhtu jooksul veel alkholi tarbida.
Keskmine alkoholitarbimine õhtu jooksul oli meeste puhul 24 ühikut, naiste puhul 16 ühikut, kusjuures üks ühik tähendab 8 grammi puhast alkoholi.