Reeglina hoolitsevad lapsevanemad selle eest, et nende võsukestel oleks suvepäikesega kaitsev müts peas, samuti pole kübaraga vanamemm suviti harv vaatepilt. Meedikud manitsevad mütsikandmisele siiski ka noori ja täiskasvanuid ning eriti neid, kellel on tume juuksevärv.
Suvepäikesega on müts tumedapäistele kohustuslik
Tumedapäised tõi kuumarabanduse puhul eraldi riskigrupina välja Tallinna Kiirabi ravijuht Katrin Koort.
«Kuumarabandusi ja kuumaga seotud kokkukukkumisi tuleb sagedamini ette siis, kui vanematel ja tumedapäistel inimestel või siis lastel ei ole midagi peas. Vanemaealised ja lapsed on kuumusele tundlikumad ja mustapäised siis seetõttu, et tume toon neelab rohkem soojust,» rääkis ta.
Sel aastal pole Koortile teadaolevalt kuumarabandusega seotud väljakutseid Tallinna Kiirabil ette tulnud. Samas märkis naine, et ega kõik kuuma tõttu kokku kukkunud nendeni jõuagi – rannas turgutab minestajad üles rannavalve ja paljudel juhtudel toibuvad inimesed varju minnes ise.
Lisaks võib päikese käes kokku kukkunud inimesel läbivaatuse käigus ilmneda mõni muu terviseprobleem ja siis ei lähe minestamine kirja kui kuumarabandus.
Kuumarabandusest hoidumiseks soovitas Koort kindlasti kanda mütsi, juua piisavas koguses vett ning kui pea hakkab ringi käima, siis vette või varju jahtuma minna.
Mida teha kuumaga?
Riietuda ise ja riietada lapsi vastavalt ilmastikule
Lapsed ja eakad peavad otsese päikese käes kindlasti õhukest heledat mütsi/rätikut kandma
Vältida olukordi, mil tuleb pikalt seista päikese/ kuuma käes (nt kontsertitel jm suveüritustel)
Ettenägelikult kaasas kanda veepudelit
Kuidas anda esmaabi?
Toimeta ülekuumenenu jahedasse, varjulisse, õhurikkasse kohta
Pane pikali/ lase lamada
Võta tal riideid vähemaks
Niisuta jaheda/ külma veega nägu, kaela; paljast nahka; kiireks jahutamiseks vala pudelist otse riiete peale kogu keha märjaks
Palavikulangetajad (aspiriin jt) pole vajalikud
Kui kannatanu pole äratatav, kutsu kiirabi
Allikas: Tallinna Kiirabi