Uut vaktsiini hakatakse välja jagama

Rivo Veski
, reporter
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Rotaviirus põhjustab nii kõrget palavikku kui ka ägedat kõhulahtisust.
Rotaviirus põhjustab nii kõrget palavikku kui ka ägedat kõhulahtisust. Foto: SCANPIX

Juulist lisandub rotaviirusnakkuse vastane vaktsineerimine uude riiklikusse immuniseerimiskavasse. Uuest nädalast hakkab Terviseamet vaktsiini väljastama tervishoiuteenuste osutajatele.

Tervise- ja tööministri Urmas Kruuse sõnul on kahjuks levimas arvamus, et vaktsineerimine ei ole justkui vajalik. «Tervis on kui vabadus. Kui see on kord olemas, sellega harjutakse ning unustatakse, et vabadust tuleks endiselt kaitsta,» ütles Kruuse.

«Vaktsineeritus on seni olnud kõrge ning mitmed väga rasked haigused on taandunud. Aga nagu vabadust, tuleb ka tervist hoolsalt hoida. Vaktsineerimine on tõhus ja lihtne viis, kuidas vältida raskeid haigestumisi ning kaitsta nii oma peret, lähedasi kui kogu rahvast,» lisas minister.

Rotaviirusnakkuse vastu saab vaktsineerida kuue esimese elukuu jooksul. Lapsi vaktsineeritakse kolmes etapis, 2, 3 ja 4,5 kuu vanuselt. Vaktsiin on suukaudne ning seega on vaktsineerimine väga lihtne.

Vaktsineerimine aitab vältida rasket mao-soolepõletikku, vähendab haiglaravi ning võimalikke surmajuhte. Samuti aitab see ära hoida rotaviirusnakkuse puhanguid lastehoidudes ja -sõimedes.

Väikelastel kulgeb rotaviirusnakkus raskelt ja ägedalt, eriti esmasel haigestumisel. Nakkus levib väga kergesti ning enamik lastest põeb seda haigust esimeste eluaastate jooksul. Kõige sagedamini haigestuvad 6-24 kuu vanused lapsed.

Haigus algab palaviku, oksendamise ja vesise kõhulahtisusega ning kiiresti võib kujuneda elule ohtlik vedelikuvaegus. Rotaviirusnakkuse puhul on tegemist kõige sagedasema väikelaste hospitaliseerimist vajava vaktsiin-välditava haigusega Eestis.

Täiendavat informatsiooni rotaviirusnakkuse kohta leiab Terviseameti kodulehelt ning vaktsineerimisportaalist. Riikliku immuunsuskavaga saab tutvuda Riigiteatajas.

Kommentaarid
Copy

Märksõnad

Tagasi üles