Suitsustes tööruumides viibis meestest 16 ja naistest kolm protsenti, kodus suitsustes eluruumides aga 25 protsenti meestest ja 21 protsenti naistest - igas neljandas-viiendas kodus suitsetatakse.
«Viibimine tubakasuitsuses ruumis tekitab kümnest mittesuitsetajast seitsmel mingi reaktsiooni, põhjustades kas ebamugavat kipitustunnet ninas, kurgus või silmades, köhaärritust, peavalu, iiveldustunnet, tähelepanu hajumist, uimasust või teatud krooniliste haiguste olemasolul nende ägenemist,» rääkis Härm.
Ta lisas, et isegi lühiajaline suitsuses ruumis viibimine on ohtlik veresoontele ja südamele, põhjustades vereliistakute kleepumist, «halva kolesterooli» taseme tõusu ja veresoonte seinte kahjustusi, mis võivad omakorda esile kutsuda veresoonte umbumist ja tõsise südameataki. Passiivne suitsetamine võib mittesuitsetajal põhjustada ka teisi haigusi, näiteks insulti, rinnavähki, ninakõrvalkoobaste vähki ja kroonilisi kopsuprobleeme.
«Kui mittesuitsetaja viibib terve päeva samades ruumides suitsetajaga, kes tõmbab paki päevas, võrdub see mittesuitsetajale seitsme-kaheksa sigaretiga,» möönis ekspert.
Täiskasvanutest on enam tubakasuitsust ohustatud just astmat, bronhiiti ja veresoonkonna kroonilisi haigusi põdejad ning ka ülitundlikud ja allergilistele reaktsioonidele kalduvad inimesed.
Tubakasuitsuse õhu sissehingamise tervistkahjustav toime võib avalduda alles aastate pärast. «Nii võib tõusta suitsetaja mittesuitsetaval elukaaslasel kopsuvähki haigestumise risk kuni 30 protsenti. Mida kauem mittesuitsetaja tubakasuitsuses keskkonnas viibib, seda rohkem on ta tervis ohus,» selgitas Härm.
Lastele on kõige ohtlikum keskkond tubakasuitsuga kokkupuuteks kodu, kus nad veedavad enamiku oma ajast, aga ka isiklikud sõiduautod ja seda just õhus oleva tubakasuitsu saaste suurema kontsentratsiooni tõttu.