T, 5.12.2023

Perearstid hakkavad imikuid levinud viiruse vastu vaktsineerima

Piret Lakson
, reporter
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Imikuid hakatakse rotaviiruse vastu vaktsineerima.
Imikuid hakatakse rotaviiruse vastu vaktsineerima. Foto: SCANPIX

1. juulist hakkavad perearstid imikuid tasuta rotaviirusnakkuse vastu vaktsineerima.

Vaktsineerimine aitab vältida väikelastel rotaviirusnakkuse põhjustatud rasket mao-soolepõletikku, millesse nakatuvad peamiselt alla viieaastased lapsed, sagedamini kuue kuu kuni kaheaastased lapsed ning harva ka noorukid ja täiskasvanud, teatab terviseamet.

Rotaviirusnakkuse tekitajaks on rotaviirus, mis säilib hästi väliskeskkonnas ja on väga nakkav. Seetõttu on haigus väga sage ja laialt levinud.

Nakatuda võib kokkupuutel haige inimese rooja ja oksemassidega ning nendega saastunud esemete ja pindadega või viirustega saastunud toidu ja vee söömisel-joomisel.

Haigus algab palaviku, kõhuvalu, oksendamise ja järsku tekkiva vesise kõhulahtisusega. Väikelastel võib kiiresti kujuneda ohtlik vedelikuvaegus, mille tõttu vajavad just väikelapsed tihti haiglaravi.

Tegu on kõige sagedasema väikelaste hospitaliseerimist vajava vaktsiin-välditava haigusega Eestis. Täiskasvanud põevad haigust tavaliselt kergelt või haigusnähtudeta.

Haigusnähud ilmuvad 1–3 päeva pärast nakatumist ja kestavad 4–6 päeva, harva kauem. Haige inimene on nakkusohtlik kuni 8 päeva, harva 30 päeva ja kauem pärast nakatumist.

Rotaviirusevastane vaktsineerimine hoiab ära rotaviirusnakkuse puhanguid väikelaste kollektiivides ja vähendab haiglaravi. Kuna rotaviirusnakkust esineb praegu väga sageli ning selle keskmine kestus on kuni üks nädal, siis vähendab vaktsineerimine edaspidi ka lapsevanemate töölt puudumise vajadust, mis on seotud haige lapse hooldamise ning põetamisega.

Lapse vaktsineerimise planeerimiseks rotaviirusnakkuse vastu peaksid lapsevanemad pöörduma oma perearsti või -õe poole. Sobivas vanuses laste tasuta vaktsineerimisega rotaviiruse vastu võivad perearstid ja pereõed alustada kohe kui vaktsiin on nendeni jõudnud.

Vaktsiini manustatakse immuniseerimiskava alusel suu kaudu kolm annust kahe, kolme ja 4,5 kuu vanuselt.

Lapse hiliseim vaktsineerimisega alustamise aeg on 12 nädalat. Vaktsineerimine peab olema lõpuni viidud eelistatult 24. elunädalaks, kuid kõige hiljemalt 32. elunädalaks.

Kommentaarid
Copy

Märksõnad

Tagasi üles