R, 29.09.2023
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

«Kumm on seks» tuleb taas

Liis Velsker
Facebook
Comments
Kampaania «Kumm on seks» alustab taas.
Kampaania «Kumm on seks» alustab taas. Foto: SCANPIX

Tervise Arengu instituut alustab järjekordse turvaseksi-teemalise teavituskampaaniaga «Kumm on seks», mis on sel aastal suunatud ebamugavustunde vähendamisele kondoomist rääkimisel.

Kampaania on mõeldud seksuaalselt aktiivsetele noortele vanuses 18–25 ja teavitusega soovitakse taas kord rõhutada mõlema poole vastutust enda ja seksuaalpartneri kaitsmisel seksuaalsel teel levivate haiguste ja HIV eest.

Kampaania kõneisiku, seksuaaltervise eksperdi Siim Värvi sõnul on turvaseksi-teemaliste teavituste tulemusena noorte teadlikkus kondoomi kaitsevõimest väga suur ning seda, et kondoom kaitseb haiguste eest, teab tervelt 98 protsenti sihtrühmast. Murettekitav on aga suur lõhe teadlikkuse ja tegeliku käitumise vahel. Kondoomi kasutamine on aastate jooksul küll tänu teavitustööle oluliselt paranenud, kuid jääb siiski ebapiisavaks – vaid 51 protsenti 19–24-aastastest noortest kasutavad juhuvahekorras alati kondoomi.

«Kuigi HIVi nakatumine on aasta-aastalt vähenenud, on sellesse ja teistesse seksuaalsel teel levivatesse haigustesse nakatumise oht endiselt suur, mistõttu on jätkuvalt oluline avalikkuses sellele tähelepanu pöörata, et kondoomi kasutamine muutuks loomulikumaks,» ütles Värv.

Värv rõhutab, et kõige kindlam viis mitte nakatuda seksuaalsel teel levivatesse haigustesse on kasutada kondoomi, kuid paraku on kondoomi teemaks võtmine paljudele noortele endiselt probleem. «Kas ei julgeta partnerile seda meelde tuletada või kardetakse, et kondoom rikub ära seksielamuse,» toob Värv välja vaid mõningad kondoomi mitte kasutamise põhjused.

«Uuringud näitavad, et kui partnerid kondoomist omavahel räägivad, siis seda tõenäoliselt ka kasutatakse. Seega meie eesmärk ongi kampaaniaga ületada barjääre kaitsevahenditest rääkimisel ja anda noortele inspiratsiooni, kuidas seda teha,» selgitas Värv teavituse mõtet.

Selle aasta «Kumm on seks» teavitus kannab põhisõnumit «Julge rääkida», millega kutsutakse üles noori jagama oma olukordi kondoomi teemaks võtmisel. Kuni 100 parimat lugu filmitakse üles, sketšides mängivad tunnustatud näitlejad Priit ja Märt Pius ning Marilyn Jurman. «Soovime näidata, et ükskõik kui ebamugav või piinlik üks olukord võib olla, on kondoomi teemaks võtmine alati õigustatud ning partneri poolt aktsepteeritav. Loodetavasti jõuame selliste lavastatud näidetega sihtrühma teadvusesse ning innustame ka neid kondoomi kasutamisest julgemalt rääkima,» kirjeldas Värv kampaania sisu.

«Kumm on seks» kampaania algab 7. juulil ning kestab 17. augustini. Oma loo rääkimiseks tuleb minna veebilehele www.hiv.ee/kummonseks. Loo toimumiskohaks saab valida kodu, baari või takso ning seejärel kirjutada peategelastele dialoogi. Lugude avalikud filmimised toimuvad Solarise Aatriumisse ehitatud võtteplatsil 29. juulil ning 2. ja 12. augustil. Kõige populaarsema loo autor võidab peaauhinna – aastase kondoomivaru ehk 365 kondoomi.

Facebook
Comments

Märksõnad

Tagasi üles