Implantaat aitab mõtte jõul kätt liigutada

Triin Ärm
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Pildil on halvatuks jäänud Ian Burkhart.
Pildil on halvatuks jäänud Ian Burkhart. Foto: The Ohio State University Wexner Medical Center

Teadlased on suutnud ajju siirdatud kiibiga tõlgendada elektrilisi signaale niivõrd täpselt, et neli aastat tagasi kaela murdnud noormees sai võimaluse kõigest mõtte jõul taas oma üht kätt liigutada. 

Ohio riigiülikooli teadlaste loodud Neurobridge süsteem sarnaneb paljuski teistele viimastel aastatel loodud seadmetele, millega on proovitud parandada seljakeeliku vigastuse tõttu halvatuks jäänud inimeste elukvaliteeti, vahendas ERRi teadusportaal.

Neurobrige'i tuumaks on herneterasuurune mikrokiip, millele on mahutatud 96 elektroodi. Kiip on ühendatud kolba pinnal asuva liidesega, mida saab ühildada arvutigaSee võimaldab ka liigutuse algatamise eest vastutava ajuosa elektrilist aktiivsust pealt kuulata ja pärast analüüsi aimata, mida inimene täpselt teha kavatses.

Kui varasemate katsete käigus on inimese mõtete alusel pandud liikuma näiteks robotkäsi, siis nüüd edastati vastav informatsioon katsealuse käe külge kinnitatud elektroodidesse, millega sai närve sobilikul viisil stimuleerida. 

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles