L, 23.09.2023
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Leetrid on lakanud olemast laste haigus

Hanneli Rudi
, Tarbija24 juhataja
Facebook
Comments
Leetrid.
Leetrid. Foto: Postimees.ee

Kuigi Euroopas on leetritesse haigestumine selle aasta alguses võrreldes mullu sama ajaga pea viiendiku võrra vähenenud, siis haiguspuhang vaibumise märke ei näita ning aina enam haigestuvad täiskasvanud.

2014. aasta esimeses kvartalis nakatus Euroopa 28 riigis leetritesse 6335 inimest, teatas terviseamet. Nendest 83 protsenti haigestus neljas riigis – Venemaal (2590 inimest), Ukrainas (977 inimest), Gruusias (930 inimest) ja Itaalias (791 inimest), kusjuures haigestumus miljoni elaniku kohta oli suurim Gruusias (218,7). Suurem osa haigestunutest ei olnud leetrite vastu vaktsineeritud.

Leetrid on lakanud olemast laste haigus, 43 protsenti kõikidest nakatunutest olid vanemad kui 20 aastat ja vaid 18 protsenti olid 1- kuni 4- aastased lapsed. Leetrite puhangud tekkisid Tšehhis, Iirimaal, Lätis, Poolas, Venemaal, Hispaanias ja endises Jugoslaavia Vabariigis Makedoonias.                                                           

Tšehhi vabariigis esinenud puhang torkas silma selle poolest, et 171 kinnitatud haigusjuhust 68 olid tervishoiutöötajad (41 õde, 11 arsti ja 16 hooldajat) ja 81 protsenti  olid vanemad kui 20 eluaastat. Lätis haigestus 31 inimest Riias ning Latgale, Pieriga, Vidzeme ja Zemgale rajoonides, kellest 71 protsenti olid vanemad kui 20 aastat. Ka seal nakatusid tervishoiutöötajad – kolm arsti, neli õde, kolm laboritöötajat ja neli muud haiglatöötajat.

Poolas oli 62 haigusjuhuga puhang Wielkopolskie maakonnas peamiselt mustlaste kogukonnas, kellest enamik oli leetrite vastu vaktsineerimata.

Venemaal nakatus 2014. aasta  esimeses kvartalis leetritesse 2590 inimest peamiselt Moskvas, Põhja-Kaukaasias ja lõuna föderaalpiirkonnas. 49 protsenti haigestunutest olid vanemad kui 20 aastat. 69 protsenti haigestunutest olid leetrite vastu vaktsineerimata.

Hispaanias nakatus leetritesse 120 inimest peamiselt Kataloonias, kellest 73 protsenti olid vanemad kui 20 aastat ja 74 protsenti olid leetrite vastu vaktsineerimata. Ka seal levis nakkus haiglasiseselt- nakatus neli arsti, 14 õde ja 12 muud haiglatöötajat.

Eestis esines 2013. aastal kaks leetrite haigusjuhtu, nakkus ülejäänud elanikele ei levinud. 2014. aasta esimeses kvartalis Eestis leetritesse haigestumise juhte ei registreeritud.

Leetrid on kõrge nakkavusega viirusnakkus, mis avaldub kurgu ja silmade põletikuna ning iseloomuliku lööbena.

Haigus levib piisknakkusena ja on väga nakkav. Haige on nakkusohtlik juba 4-5 ööpäeva enne ja kuni 5 päeva pärast lööbe teket. Sagedamini haigestutakse lapseeas. Haigusele spetsiifilist ravi ei ole, ravitakse komplikatsioone.

Facebook
Comments

Märksõnad

Tagasi üles