Suvekuudel teeb verekeskus koostöös päästeameti ja kaitseväega väljasõite üle Eesti, kogudes verd doonoritelkides. Lisaks oodatakse vereloovutajaid Tallinnas Ädala 2 ja DoonoriFoorumis Narva mnt 5.
18. ja 19. augustil saab verd loovutada Tallinnas Vabaduse väljakul ning 25. ja 26. augustil Raplas; doonoritelkide suvi lõpetatakse 28. ja 29. augustil Keilas.
Viimast teavet veregruppide vajaduse kohta leiab verekeskuse kodulehelt www.verekeskus.ee ja Facebookist «Doonorid ja Sõbrad» lehelt.
Loovutavad verd aastakümneid
Arteri küsimustele vastavad Kalev Õigus, kes on loovutanud verd 115 korda, ja Tiivi Unt, kes on seda teinud 41 korral.
Millal teist sai veredoonor?
Kalev Õigus: Esimest korda sai verd loovutatud sõjaväes 1969. aastal. Mäletan, et kõigilt ei võetudki, kontrolliti meeste veregruppe ja seda verd, mida parasjagu vaja oli, siis võeti. Kuna mul endal on 0+ veri, mis sobib kõigile, olin loovutajate hulgas.
Tiivi Unt: Ega ma seda täpselt enam mäletagi, aga umbes 17 aastat tagasi vist oli. Kuulsin lihtsalt kuskilt või lugesin lehest, et parasjagu on vaja minu 0+ veregruppi. Mõtlesin, et mis seal ikka, ega see paha tee, ja läksingi! Motiveeris teadmine, et saab inimestele head teha.
Kust tuleb tahe ja motivatsioon nii kaua ja regulaarselt verd loovutada?
Kalev Õigus: Eks see ole üks pereviga. Abikaasa vanemad olid usinad veredoonorid, ka abikaasa ise loovutas verd nii kaua, kuni tervis lubas. Lapsed on regulaarsed doonorid. Poeg näiteks on afereesidoonor (inimene, kelle verest võetaks ainult üks komponent– toim) , teinud seda oma 30 eluaasta jooksul juba üle 40 korra.