Tervisliku elu nurgakivideks peetakse näiteks sportimist ja suitsetamisest hoidumist, kuid üha enam leiab kinnitust, et vähemalt sama oluline on omada häid sõpru.
Head sõbrad toovad hea tervise
Uuringu tulemustest selgus, et palju häid kontakte omanud inimesed surid vaadeldud ajavahemiku jooksul kaks korda väiksema tõenäosusega, vahendab Tartu ülikooli tehnoloogiaportaal Novaator.
Heade sõprade ja suhete mitteomamine oli mõju poolest võrreldav suitsetamisega. Aktiivne sportimine osutus aga kaks korda vähem oluliseks kui sõprade omamine, kirjutas LiveScience.
«Meie uurimus näitab väga selgelt, et heade suhete olulisust tuleb suremuse vähendamisel senisest enam rõhutada,» ütles Julianne Holt-Lunstad Brigham Youngi ülikoolist.
Teadlased analüüsisid 148 uuringu tulemusi, mille käigus oli vaadeldud kokku 308 000 inimest keskmiselt seitsme ja poole aasta jooksul. Sotsiaalsete võrgustike tugevust hinnati mitmel erineval viisil.
Mõned uuringud keskendusid ainult sõprade hulgale, osa aga vaid sellele, kas uuritav oli abielus või mitte. Mõne uuringu käigus uuriti inimestelt, kas nad tundsid, et sõbrad on nende jaoks vajadusel olemas. Oli ka uuringuid, kus tehti kindlaks, mil määral on uuritav sotsiaalsesse võrgustikku integreeritud.
Teadlased leidsid, et sõltumata uuritava soost, vanusest, tervisest ja surma põhjusest on heade suhete omamine suremuse vähendamisel väga olulise tähtsusega.
Miks on sõbrad nii olulised? Holt-Lunstadi arvates võib seletus suurel määral seisneda selles, et sõbrad aitavad meil stressiga hakkama saada. «Kui me teame, et meie jaoks on olemas keegi, kellega oma muresid jagada, siis usume tugevamini, et suudame raskused ületada ning saame seetõttu elu kergemalt võtta,» ütles Holt-Lunstad.
Samuti on sõpradel positiivne (aga ka negatiivne) mõju inimeste tervisekäitumisele. Harjumused, nagu sportimine või tervislik toitumine, kipuvad sotsiaalsetes võrgustikes levima.