Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Riik pakub tervishoiutöötajate palgatõusuks 6,2 protsenti

Arstide palganõuded. Illustratsioon: Pm

Sotsiaalministeeriumi teatel tõusevad tervishoiutöötajate palgad järgmisest aastast keskmiselt 6,2 protsendi võrra, mis jääb oluliselt alla meedikute endi nõudmistele, ent vastab senisele haiglate liidu pakkumisele. 

Nimelt kui praegu on arstide miinimumpalk 8 eurot tunnis, siis järgmiseks aastaks nõuti ligi 19-protsendilist tõusu 9,50 euroni tunnis. Haiglate liidu pakkumine oli 8,5 eurot tunnis. Õdede, ämmaemandate ja tugispetsialistide miinimumpalk on praegu 4,50 eurot tunnis ja nõudmiseks oli 5,70 eurot tunnis, mis teeb tervelt 26,6 protsenti tõusu. Haiglate liidu pakkumine oli 4,78 eurot tunnis. 

Sotsiaalministeerium aga teatas, et riigieelarves ja ravikindlustuse eelarves planeeritud tervishoiutöötajate ja ka kiirabi töötajate palgatõus on järgmisel aastal teiste riigisektori töötajate keskmisest palgatõusust (3 protsenti, prioriteetsemates valdkondades 4,5) suurem. 

Tervise- ja tööministri Urmas Kruuse sõnul peegeldab 6,2-protsendiline palgatõus riigi maksimaalseid võimalusi. 

«Ma ei ole nõus nendega, kes ütlevad, et haiglaarstide enam kui 2000-eurone keskmine palk tähendaks, et peaksime tähelepanu ja ressursi suunama mujale. Inimesi arstideta ja õdedeta ei ravi ja seepärast tõusevad ka järgmisel aastal tervishoiutöötajate palgad ennaktempos,» ütles minister. 

Sotsiaalministeeriumi haldusala kulutustest, mis moodustavad ligi 40 protsenti kogu riigieelarve kulutustest ehk 3,4 miljardit eurot, on pensionikindlustuse kõrval valitsemisala teiseks suurimaks kuluks ravikindlustus summaga 945 miljonit eurot.  

«On selge, et peame ka järgmistel aastatel jätkama tööd selle nimel, et muuta tervishoiusüsteem veelgi efektiivsemaks. Oleme aktiivselt asunud korrastama haiglavõrku ning läbi haiglate võrgustumise saame tagada tervishoiuteenuste ühtlast kättesaadavust kogu riigi ulatuses,» ütles Urmas Kruuse.  «Mida jõulisemalt liigume edasi võrgustumisega ja ratsionaalsemalt kulutame oma olemasolevaid ressursse, seda rohkem saame tõsta tervishoiutöötajate palkasid ka tulevikus,» lisas minister. 

Kiiremat arstiabi tagava kiirabi reformi lõpuleviimiseks eraldatakse järgmise aastal eelarvest täiendavalt 2,2 miljonit. Tänu sellele luuakse Eestis juurde seitse uut õebrigaadi: Häädemeestel, Valgas, Tapal, Tartus, Sauel ja kaks brigaadi Tallinnas.

Uuel aastal jätkatakse lähtetoetuse maksmist noortele arstidele, milleks on planeeritud 150 000 eurot. Sarnaselt arstidega hakatakse maksma lähtetoetust üldapteeki või selle struktuuriüksusesse tööle või tegutsema asuvale proviisorile ja farmatseudile, et parandada apteegiteenuse kättesaadavust.

Tagasi üles
Back