Suhkrurikkad karastusjoogid põhjustavad rakuvananemist

Marina Lohk
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Karastusjook.
Karastusjook. Foto: Meelis Tomson / Õhtuleht

Pidev suhkrurikaste karastusjookide tarbimine võib viia immuunrakkude enneaegse vananemiseni, tehes organismi seeläbi vastuvõtlikumaks kroonilistele haigustele. Sarnane toime on näiteks ka suitsetamisel.

California-San Francisco ülikooli teadlased leidsid oma uuringu käigus, et osalejatel, kes jõid suures koguses suhkrurikkaid karastusjooke, olid valgetes verelibledes lühemad telomeerid – DNA ahela piirkonnad, mis katavad kromosoomide otsi, kirjutab Medical News Today.

Uuringu tulemused avaldati ajakirjas American Journal of Public Health.

Varasemad uuringud on näidanud seost valgete vereliblede telomeeride pikkuse ja inimese eluea vahel. Lisaks on lühemad telomeerid seotud koekahjustuste, põletiku ja insuliiniresistentsusega, samuti krooniliste haigustega, nagu koronaarne südamehaigus ja diabeet.

«Suhkruga magustatud karastusjookide regulaarne tarbimine võib avaldada mõju haiguste arengule,» ütles uuringu vanemautor professor Elissa Epel. «Mitte vaid häirides suhkrute ainevahetust, vaid ka läbi kudede rakuvananemise kiirendamise.»

Teadlased võtsid vaatluse alla 5309 inimest, kes olid 1999. kuni 2002. aastani osalenud suures tervise ja toitumise uuringus. Osalejad olid 20-65-aastased ning kellelgi neist ei olnud esinenud südame-veresoonkonna haigusi ega diabeeti.

Keskmiselt tarbisid uuringus osalejad 0,35 liitrit suhkruga magustatud karastusjooke päevas, 21 protsenti osalejatest tarbis aga 0,6 liitrit päevas.

Teadlased mõõtsid osalejate telomeeride pikkust ning leidsid, et suhkrurikaste jookide tarbimine oli seotud telomeeride pikkusega. 0,6 liitri karastusjoogi tarbimine päevas lisas bioloogilisele vanusele juurde 4,6 aastat, mis arvutati välja telomeeride kronoloogilise vananemisega seotud lühenemise järgi.

Uuringu juhtivautori Cindy Leungi sõnul on suhkrurikaste jookide toime telomeeride pikkusele võrreldav suitsetamise mõjuga. Vastupidist mõju on aga näiteks näidatud treeningute puhul.

Teadlased annavad endale siiski aru, et nende uuringutulemused on piiratud ega tõesta veel kindlat põhjuslikku seost. Järgmises uuringus plaanib professor Epel jälgida osalejaid reaalajas, et näha, kuidas suhkrurikaste jookide tarbimine rakkude vananemist põhjustab.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles