/nginx/o/2010/09/03/426484t1h5fbd.jpg)
Depressioon on haigusliku raskusega kurvameelsus, mille taustal on muutused närvisüsteemi töös.
Depressioon on haigusliku raskusega kurvameelsus, mille taustal on muutused närvisüsteemi töös.
Kui sul on rohkem kui kahe nädala jooksul püsinud:
siis võib olla tegemist depressiooniga.
Lisaks võivad kaasneda mõned järgnevatest muutustest:
Ravimata jäänud depressioon võib viia töölt väljalangemiseni, suhete katkemiseni, alkoholismini, narkomaaniani, toitumishäireteni, kibestumiseni ja küllalt sageli kahjuks ka enesetapuni.
Depressioonil ei ole ühest põhjust. Enamasti on tegemist mitme erineva teguri koosmõjuga.
Depressiooni võivad põhjustada ja alal hoida tugev stress ja lahendamata probleemid, kuid ka organismis toimuvad keemilised ja hormonaalsed protsessid sealhulgas nt rasedus või sünnitus. Haigused, dieet, ravimid ja alkohol võivad häirida organismi keemilist tasakaalu ja põhjustada depressiooni. Kalduvus depressiooniks võib olla ka pärilik. Tähtsam kui haiguse põhjuste väljaselgitamine on haiguse kiire diagnoosimine ja ravi. Hilinenud ravi võtab palju rohkem aega ja on raskem. Pikaleveninud depressioon võib viia püsiva töövõimetuse invaliidistumiseni, sest organismis tekivad pöördumatud muutused.
Põhilisteks ravimeetoditeks on ravimid ja psühhoteraapia.
Ravimeid kirjutatakse välja vastavalt depressiooni raskusastmele. Peamiselt kasutatakse antidepressante, mis enamasti hakkav mõju avaldama 4-6 nädalaga. Depressiooni ravimid ei tee kedagi kunstlikult rõõmsaks ega mõju narkootiliselt, vaid aitavad kaasa normaalse meeleolu ja käitumise taastumisele. Ravi peaks kestma min 4 kuud. Pikaajalise või raske depressiooni puhul kauem.
Ravimikuuri peaks alati toetama ka psühholoogiline nõustamine, et tegeleda ka depressiooni põhjustavate psühholoogiliste teguritega.
Depressioonis võib aidata:
Mida sa ei tohiks teha:
Sind võivad aidata:
Koostanud Avitus: www.avitus.ee