/nginx/o/2011/01/10/496588t1h383f.jpg)
Stressivaba elu pole võimalik, kuna see on organismi loomulik kaitsereaktsioon. Püsistress on pikaleveninud «võitle-või-põgene» reaktsioon.
Stressivaba elu pole võimalik, kuna see on organismi loomulik kaitsereaktsioon. Püsistress on pikaleveninud «võitle-või-põgene» reaktsioon.
Kui sinu elu iseloomustavad viimasel ajal mõned neist nähtustest:
siis võib olla tegemist püsistressiga.
Lisaks võivad kaasneda mõned järgnevatest muutustest:
Tähelepanuta jäänud püsistress võib viia läbipõlemise või depressiooni väljakujunemiseni.
Stressiperioodil on keha püsivalt kaitseseisundis. Hormoonid stimuleerivad rasvade lõhustumist ning glükoosi kasutust, andes energiat, et «ohuga» hakkama saada. Hormonaalne süsteem on selliselt väljatöötatud, et mingi aja pärast see stimuleerib ka selle reaktsiooni lõpetamist. Ohtlik on see, kui pikenenud stressireaktsioon jääb kestma pikaajaliselt. Probleem tekib siis, kui organism ei ole võimeline enam normaalselt lõpetama hormoonide vabastamist. «Võitle-või-põgene»-situatsioonis ei saa endale lubada valu, palavikku ning vähenenud aktiivsust. Vastupidi, on vaja tundlikkust vähendada, et jõuaks stressoriga rinda pista. Selline stressihormoonide ja stressikäitumise pidev ülalhoidmine kulutab keha jõuvarusid, järgneb haigestumine.
Stressiseisund ja keha taastumisprotsessid põhinevad vastandlikele kehasisestele protsessidele, seetõttu on häiritud ka immuunsüsteemi kaitsevõime.
Püsistress tekib sageli pikaajalise pingutuse, kohanemise või ennasthävitava elu tagajärjena või emotsionaalselt paljunõudvates olukordades. Näiteks ületöötamisel. Stress käivitab sageli negatiivseid suhtlemismustreid ja negatiivseid tajumudeleid. See võib laastada terveid, energilisi, kohusetundlikke ja igati kompetentseid inimesi. See võib oluliselt kahjustada töö- ja pereelu.
Vallandajaks ja alalhoidjaks võib olla suur koormus, ümbritsevate ootused ja lahendamata probleemid. Samuti kõrged ootused endale.
Stressist taastumises kasutatakse nii psühholoogilisi tehnikaid kui ravimeid, et tegeleda probleemi põhjustavate psühholoogiliste teguritega ning suurendada kontrolli, suhtlemise ja õige tunnetuse ressursse.
Stressi puhul võib aidata:
Mida sa ei tohiks teha:
Sind võivad aidata:
Koostas Avitus: www.avitus.ee