/nginx/o/2010/07/19/404739t1ha241.jpg)
Läbipõlemine on füüsiline ja/või emotsionaalne kurnatusseisund.
Läbipõlemine on füüsiline ja/või emotsionaalne kurnatusseisund.
Kui sinu elu iseloomustab viimasel ajal
siis võib olla tegemist läbipõlemisega.
Lisaks võivad kaasneda mõned järgnevatest muutustest:
Tähelepanuta jäänud läbipõlemissündroom võib viia depressiooni väljakujunemiseni ja pikaajalise töövõimetuseni.
Läbipõlemine tekib sageli pikaajalise stressi või ennasthävitava elu tagajärjena või emotsionaalselt paljunõudvates olukordades. Näiteks ületöötamisel, ennastsalgaval inimestega töötamisel või laste ja lähedaste eest hoolitsemisel. See võib laastada terveid, energilisi, kohusetundlikke ja igati kompetentseid inimesi. See võib oluliselt kahjustada töö- ja pereelu.
Vallandajaks ja alalhoidjaks võib olla tugev (töö)stress ja lahendamata probleemid. Samuti kõrged ootused endale ja kohusetundest või kaastundest võimete piiril tegutsemine. «Rohkem tööd/vähem lõbu»-suhtumise tagajärg.
Suurem risk läbipõlemisele on inimestel, kes on osavõtlikud, kaastundlikud, peenetundelised,
kohusetundlikud, pühendunud ja idealistlikud. Pigem inimestele kui teadmistele või materiaalsele orienteeritud. Sageli on põhjuseks see, kui südamest tehtud tööl ei ole näha oodatud tulemusi või seda ei märgata ja ei hinnata.
Teiseks teguriks on püsiv stress kui tööga kaasneb suur vastutus või pidev kohanemise vajadus, tuleb tegeleda probleemsete inimestega, ülemuste (või pereliikmete) ootused on vastakad või eluviis ebaregulaarne. Kolmas tegur on emotsionaalse ja praktilise toetuse puudumine.
Läbipõlemise ravis kasutatakse nii ravimeid, kui psühholoogilist nõustamist, et tegeleda probleemi põhjustavate psühholoogiliste teguritega ning suurendada kontrolli, suhtlemise ja õige tunnetuse ressursse.
Läbipõlemise puhul võib aidata:
Mida sa ei tohiks teha:
Sind võivad aidata:
Koostanud Avitus: www.avitus.ee