«Näiteks kui inimene alustab raviga alles 35–40-aastaselt, siis ta muutub: hüperaktiivsus väheneb, võime kiiresti otsuseid langetada väheneb. Inimene suudab paremini keskenduda, kuid lähedased ütlevad, et sa oled muutunud, sa ei ole enam see inimene, kes sa olid enne! Sa ei ole enam nii särav!» märkis saksa teadlane.
Just see saab täiskasvanu puhul sageli põhjuseks, miks ta lõpetab tablettravi. Kuid ravi ajal on inimene tavaliselt õppinud oma ressursse paremini tundma, saanud selgema pildi oma isiksusest ja mõistab oma puudujääkide põhjuseid. See kõik võimaldab tal edaspidi varasemast paremini toime tulla.
ATH puhul kasutatavad ravimid töötavad Leschi sõnul haiguse sümptomite, mitte põhjusega, sest põhjus on geneetilistele leidudele tuginedes väga kompleksne. Ravimid mõjutavad dopamiinisüsteemi ajus. Dopamiin on üks neurotransmitteritest ehk virgatsainetest, mis reguleerivad aktiivsuse taset, tähelepanu ja rahulduse saamisega seotud käitumist.
«See on ka põhjus, miks sõltuvusainete kuritarvitamine on nende seas levinud – nikotiin, amfetamiin, kokaiin mõjutavad dopamiinisüsteemi ajus. Ja metüülfenidaat on samuti amfetamiinisarnase stimulandi nõrk vorm,» rääkis professor.
Stimulantravi ohutus on tekitanud palju küsimusi, eriti laste puhul. Ent Lesch on selle koha pealt väga konkreetne.
«See on teatud määral vahetuskaup: kas tahetakse, et laps ebaõnnestub elus või et temast võiks saada näiteks edukas teadlane? Sest kujutlege kõiki raskekujulise ATH tagajärgi, nagu suurenenud impulsiivsus, seadusega pahuksisse sattumine, liiklusreeglite rikkumine – see on risk, mis võetakse, kui tehakse otsus, et ei, ma ei taha lapsele rohtu anda. Ja mida hiljem ravi alustatakse, seda suurem risk, et laps ei naase normaalse elu juurde,» lausus ta.