Ida-Tallina keskhaigla neuroloogi Kersti Brems-Neuhausi sõnul on insuldikahtluse korral oluline kiire tegutsemine – tähtis on ära tunda insuldi sümptomid javõimalikult kiiresti kutsuda kiirabi.
Kiire tegutsemine insuldi korral võib päästa elu
Kõige tüüpilisemad insuldi tunnused on nõrkus ühes kehapooles, kõne- ja neelamishäired ning vähenenud tundlikkus. Insuldi esinemissagedus on seotud mitme faktoriga, millest levinuim on kõrge vererõhk, samuti ülekaalulisus, diabeet, südame rütmihäired ja suitsetamine. Ennetamisel on oluline jälgida piisavat füüsilist aktiivsust ja tervislikku toitumist.
«Insuldi kahtluse korral on oluline kiire tegutsemine – trombi lõhustamine ravimitega ehk trombolüüs on küll efektiivne, kuid toimib vaid 4,5 tunni jooksul pärast trombi teket. Seetõttu on tähtis ära tunda insuldi sümptomid ja võimalikult kiiresti kutsuda kiirabi, kuid veelgi olulisem on ennetustöö, et vähendada riskitegureid,» sõnas Kersti Brems-Neuhaus.
Insult on sageduselt kolmas surmapõhjus ning üks olulisemaid raske invaliidsuse põhjuseid Euroopas. Eestis haigestub aastas keskeltläbi 4500 erinevas vanuses inimest insulti ning maailmas elu jooksul iga kuues.
Insuldi tekkepõhjused jagunevad peamiselt kaheks: aju varustava veresoone ummistumine (90 protsenti juhtudest) või lõhkemine. Mõlemal juhul tekib ajukahjustus piirkonnas, mida vastav veresoon varustas ning insuldi sümptomid sõltuvad konkreetse ajupiirkonna funktsioonidest.
ITK taastusravikliinikus on patsientidel võimalik saada insuldijärgselt mitmekülgset toetavat ravi, mille eesmärgiks on taastada patsiendi elukvaliteet, viia ta tavaellu ning vähendada insuldijärgseid tüsistusi.
ITK neuroloogiakeskuses oli eelmisel aastal statsionaarsel ravil 397 insuldiga patsienti ning paljud neist on saanud võimaluse igapäevaellu naasta. Ravil olnud patsientidest 66 haigel sai rakendada trombolüüsi. Sel aastal on trombolüüsi teostatud juba pea 80 haigel.