E, 25.09.2023
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Õiguskantsleri hinnangul on haigekassa lepinguid sõlmides valesti käitunud

Piret Lakson
Facebook
Comments
Indrek Teder.
Indrek Teder. Foto: Andres Haabu / Postimees

Õiguskantsler Indrek Teder analüüsis õendusabi ehk hooldusraviteenuse rahastamise mõju teenuse kasutajate põhiõigustele ning leidis, et haigekassa on sõlminud ravi rahastamise lepinguid hindamata eelnevalt piisavalt kõikide pakkujate teenuse kvaliteeti.

Selline toimimine kahjustab õiguskantsleri hinnangul teenust vajavate inimeste õigusi. Seaduse järgi peaks haigekassa juba enne lepingute sõlmimist silmas pidama pakutavate tervishoiuteenuste kvaliteeti. Seni on õiguskantsleri sõnul haigekassa jätnud piisavalt hindamata, kas kõik tulevased lepingupartnerid on võimelised otstarbeka rahakasutuse juures võimalikult head kvaliteeti pakkuma. Tederi arvates ei piisa üksnes sellest, et haigekassa hindab tervishoiuteenuse kvaliteeti lepingu täitmise käigus. Tema hinnangul peab haigekassa ravikindlustuse seaduse järgi ravikvaliteeti silmas pidama juba teenusepakkuja valikul.

Haigekassa on lähtunud eeldusest, et ravi rahastamisel peab eelistama haiglavõrgu arengukava haiglaid. Õiguskantsleri hinnangul aga ei tulene seadusest haigekassale teatud haiglate eelistamise kohustust sõltumata nende osutatava teenuse kvaliteedist. Ravikindlustuse seadusega on vastuolus eelistada teatud haiglaid üksnes seetõttu, et nad on saanud varem raha, näiteks struktuuritoetusi, taristu arendamiseks. Õiguskantsleri kogemus õendus- ehk hooldusravihaiglate kontrollimisel näitab ka, et teenuse kvaliteetsust ei saa ühegi teenuseosutaja puhul eeldada.

Hooldusravihaiglates on probleemiks näiteks patsiendi vabaduse ebaseaduslik piiramine, patsiendi kehtiva nõusolekuta teenuse osutamine, töötajate ebapiisav keeleoskus, arstide kättesaadavus, ravimite käitlemisnõuete mitte järgimine jne. «Õendusabi kvaliteedi parandamine on põhiõiguste seisukohalt oluline küsimus. Haigekassal on selleks kasutada otsene rahaline hoob,» ütles õiguskantsler Indrek Teder.

Õiguskantsler Indrek Teder soovitas haigekassal põhiõiguste ja –vabaduste paremaks tagamiseks korraldada, et õendusabi rahastamise lepingu saamine sõltuks alati sellest, millisel tasemel teenust asutus suudab pakkuda. Ta selgitas, et õiguskantsleri kontrollkäigud õendusabi- ehk hooldusravihaiglatesse on näidanud, et ainuüksi olmetingimused, seaduses sätestatud nõuetest kinnipidamine ja toitlustamise kord erinevad asutuseti oluliselt.

Lisaks peab õiguskantsler vajalikuks, et haigekassa avaldaks objektiivsed võrdlusandmed oma lepingupartnerite ravikvaliteedi kohta, et patsient saaks teadlikumalt valida, millise tervishoiuasutuse teenust haigekassa kulul kasutada.

Facebook
Comments

Märksõnad

Tagasi üles