L, 23.09.2023
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Proviisorite koda: apteegiteenuse kättesaadavus halveneb

Siiri Liiva
, reporter
Facebook
Comments
Apteekrid väljendasid oma seisukohti ka eelmisel nädalal Toompeal toimunud meeleavalduse käigus.
Apteekrid väljendasid oma seisukohti ka eelmisel nädalal Toompeal toimunud meeleavalduse käigus. Foto: Tairo Lutter / Postimees

Tänane riigikohtu otsus, mis tühistas apteekide aastase asutamispiirangu, tekitab lisaks patsientide nõukogule nördimust ka proviisorite kojas – nende sõnul halvendab värske otsus oluliselt teenuse kättesaadavust.

«Oleme nördinud, et õiguskantsler Indrek Tederi poolt küsimuse alla pandud apteekide asutamispiirangud, mis olid turu reguleerimiseks ja tasakaalustamiseks parim vahend, on pärast Riigikohtu otsust lõplikult kuulutatud põhiseadusvastaseks,» märgib Eesti Proviisorite Koja juhatuse liige Katrin Alamaa-Aas.

Tema sõnul on selle otsusega suurte apteegikettide ja kaubanduskeskuste ärihuvid kaalunud üles maainimeste ja proviisorite õigused «Kahetsusega näeme, et Riigikohus on väljunud õigusemõistja rollist ja hakanud poliitikategijaks, kes ei lasknud Riigikogul oma tööd lõpetada ja uut seadust vastu võtta,» ütleb Alamaa-Alas.

Riigikohtu värske otsus on jätnud tema sõnul kaitseta apteegituru nõrgimad osalised. «Eesti õigusorganid ei lähtu Euroopas välja kujunenud parimast apteegituru korraldamise tavast, mis tähendab, et apteegiturg vajab piiranguid,» lisab proviisorite koja juhatuse liige, kes on seisukohal, et sellega liigub Eesti apteegiturg lausliberaliseerimise suunas.

Alamaa-Aasa sõnul on parlamendi võimuses siiski veel turgu tasakaalustada, sest riigikogu otsus puudutas nn apteekide asutamispiirangut. Muid turupiiranguid riigikohus analüüsinud ega hukka mõistnud pole, seega ei näe proviisorid põhjust neid karta.

«Riigikogul on võimalus kujunenud olukorda parandada, kehtestades proviisoripõhised omandipiirangud,» kommenteerib Alamaa-Aas proviisorite koja jaoks ainukest lahendust, mis aitaks täielikku kaost vältida.

Facebook
Comments

Märksõnad

Tagasi üles