Ingerainen tundis muret, et juhul kui tervisekeskuste loomine jääb haiglate peale, ei pruugi nad näiteks asukoha valikul lähtuda patsientide tegelikest vajadustest. Haiglate liidu juhi Urmas Sule hinnangul on aga just väiksemate linnade puhul ainuvõimalik planeerida tervisekeskust koos haiglaga.
Paluste sõnul tugineb ministeerium tervisekeskuste asukohtade küsimuses Tartu Ülikooli sotsiaalteaduslike rakendusuuringute keskuse RAKE käimasoleva uuringu vahearuandele.
«Uuringus eristatakse vajadusepõhiselt kuni 55 võimalikku esmatasandi tervisekeskuse teeninduspiirkonda. Praegu korraldavad sotsiaalministeeriumi ametnikud koostöös RAKE esindajatega kokkusaamisi huvitatud osalistega – kohalike omavalitsuste, perearstide, tervishoiuteenuste pakkujatega – maakondades kohapeal, et tutvustada tervisekeskuste geograafilise planeerimise uuringut ning ka toetuse taotlemise põhitingimusi.»
Kuhu tervisekeskused lõpuks rajatakse, tuleb osalistel Paluste sõnul kohapeal enne projektile toetuse küsimist kokku leppida. «Mõistame, et projekt on tõsine proovikivi sellele, kui koostöövõimelised on erinevad osalised kohtadel,» tõdes ta.
Ingerainen nägi ohtu ka selles, et tervisekeskuste koondumine haiglate ümber võib tähendada suuremate keskuste eelistamist, samas kui nii Eesti kui ka välismaa perearstikeskuste kogemused näitavad, et kvaliteetsemat teenust pakuvad patsientidele pigem väiksemad üksused.
Ministeerium peab raha otstarbeka kasutamise seisukohast suuremaid tervisekeskusi aga mõistlikumaks. Paluste sõnul ei halvenda see kuidagi ka arstiabi kättesaadavust.
«Pigem on neil võimekust tagada teenuste kättesaadavus suuremale piirkonnale ning seda vajadusel ka filiaalides, kus tervisekeskuse spetsialistid võivad käia vajaliku sagedusega ka kohapeal. Perspektiivselt mõeldes on meil tulevikus sellistesse nüüdisaegsetesse toetava meeskonnaga keskustesse lootust leida ka noori spetsialiste,» selgitas ministeeriumi tervishoiuosakonna juhataja.