Kuus asja, mida akne püüab sulle öelda

FOTO: SCANPIX

Sõltuvalt sellest, kas sul kipuvad punnid tulema otsaesisele või on sinu lõug sageli täis sügavaid põletikulisi tsüste, võib vistrike tüüpiline asukoht aidata tuvastada nende põhjust. 

Prevention.com toob välja kuus peamist aknekollet ja selle taga peituvad põhjused ning annab nõu, kuidas ebameeldivast nähtusest lahti saada. 

Sümptom: väikesed punnid otsaesisel 

Põhjus: Kõik, mis ei lase rasul loomulikul teel pooridest väljuda - nagu näiteks mütsi kandmine, meigiga higistamine või higi pühkimine trennis – võib poorid ummistada. Samuti võib vistrikke põhjustada teatud juuksehooldustoodete, nagu näiteks läikeseerumi ja higistamise koosmõju.

Mida teha? Hoia oma müts alati puhtana, st ära unusta seda regulaarselt pesta, ning kasuta trennis higi pühkimiseks puhast puuvillast rätikut – kuid hõõrumise asemel võiksid nahka pigem kuivaks patsutada, sest nii ei suru sa rasu, mustust ja higi sügavale pooridesse. Kui kipud tihti higistama, võiksid kasutada vaid veel põhinevaid juuksehooldustooteid. 

Sümptom: sügavad tsüstid või valgepea-komedoonid põskedel

Põhjus: kui sul on põskedel korralik aknepuhang, on selle põhjuseks suure tõenäosusega stress, mis tõstab testosteroonitaset ning seeläbi suurendab ka rasu tootmist. Kui tegemist on mõne üksiku vistrikuga, võid kahtlustada bakterite levikut kätelt või mobiiltelefoni ekraanilt. 

Mida teha? Kui probleem püsib, mine nahaarsti juurde, kes määrab sulle antibiootikumiravi või ravikreemiga määrimise. Kui probleem ilmneb vaid aeg-ajalt, alusta sellest, et hoiad puhtana kõike, mis sinu näonahaga kokku puutub – olgu selleks käed või mobiiltelefon. Viimase ekraani võiksid puhastada spetsiaalse antibakteriaalse ekraanipuhastusvahendiga – tavalist piiritust telefonitootjad ei soovita. 

Sümptom: põletikulised punnid, must- ja valgepea-komedoonid ninal 

Põhjus: sageli võib tegemist olla hoopis rosaatseaga, mille korral nahale ilmuvad punased sõlmekesed ja mädavillid, mis meenutavad kangesti aknet. Nahaarst oskab aga kahel seisundil kindlasti vahet teha. Mõni üksik harvaesinev põletikuline punn võib siiski tähendada ummistunud poori tüüpiliselt rasuse nahaga näopiirkonnas. 

Mida teha? Mine nahaarsti juurde, et selgitada välja, kas tegemist on akne või rosaatseaga – iseseisvalt on neil pea võimatu vahet teha, kui sa pole just õppinud asjatundja. Rosaatsea all kannatavatel inimestel soovitatakse kasutada mittevahutavaid pesuaineid ja lõhnavabu tooteid, et nahka minimaalselt ärritada. Ravina määratakse antibiootikumid või ravikreem. Kui probleem on vaid liigses naharasus, kasuta alkoholivaba rasueritust reguleerivat näotoonikut, mis sisaldab näiteks nõiapuu ekstrakti. 

Sümptom: punased sõlmekesed rinnal 

Põhjus: su trenniriided lukustavad higi koos mustusega su naha pinnale, ärritades nahka ja ummistades poorid. 

Mida teha? Vali niiskust imavad materjalid, mis ei põhjusta aknet, sest nad imavad niiskuse pigem endasse, selmet lasta sel nahapinnal püsida. Pärast trenni võta riided kohe seljast ja mine duši alla. Ning pese trenniriideid iga trenni järel leebe pesuvahendiga, kuid ilma loputusvahendita. Samuti ära unusta läbihigistatuid riideid kauaks trennikotti – nii soodustad nii halva lõhna teket kui ka bakterite paljunemist.

Sümptom: põletikulised vistrikud seljal 

Põhjus: seljal tekib akne tavaliselt pooride ummistumise tõttu. See võib juhtuda seetõttu, et liibuvad riided, seljakott või isegi tooli seljatugi on pidevas tihedas kontaktis su nahaga. 

Mida teha? Seljal on nahk paksem kui näol ning rasunäärmed on sügavamad, nii et võiksid kasutada veidi intensiivsemaid ravimeetodeid – puhasta nahka salitsüülhappega, koori põhjalikult ja küsi nahaarstilt antibiootikumiga kreemi. 

Sümptom: paistes tsüstid lõual 

Põhjus: sellise asukohaga akne on tavaliselt hormonaalne, andes märku liigsest testosteroonist. Põhjuseks võib olla stress või naiste puhul naissuguhormooni östrogeeni taseme langus enne menstruatsiooni algust. 

Mida teha? Kui probleem on sinu puhul krooniline, ei pruugi tavalistest ravimeetoditest piisata, sest need ei mõjuta kõikuvaid hormoonitasemeid. Kõige targem on pöörduda arsti poole. Naiste puhul aitab sageli hormonaalse taseme reguleerimine antibeebipillide abil.

Tagasi üles
Back