Paaripäevast paastumist peetakse tervislikuks, ent paljude inimeste jaoks on see näljatunde ja väsimuse tõttu raske. Teadlaste sõnul võib siin abi olla L-karnitiinist.
L-karnitiin teeb paastumise kergemaks
Lisaks avastasid Hiina Sun Yat-Seni ülikooli teadlased, et L-karnitiin soodustab ka suurema hulga rasva kaotamist paastumise ajal, kirjutab ergo-log.com.
Teadlased tegid katseid kahe grupiga, kus kummaski oli 15 rasvunud täiskasvanut. Ühele grupile süstiti seitsme päeva jooksul iga päev kaks grammi L-karnitiini, teine grupp sai platseebot.
Süstimine valiti seetõttu, et suu kaudu manustatud L-karnitiini ei omasta keha nii hästi. Üks varasem uuring on näiteks näidanud, et L-karnitiinist võib olla abi, kui seda koos süsivesikutega tarbida.
Teadlased panid oma katsealused eksperimendi kolmandast päevast alates paastuma. Päevas said nad kokku vaid 200 kilokalorit – näiteks köögiviljasupi näol, mida sai süüa hommikul ja lõunal. Lisaks kõndisid katsealused paastumise ajal paar tundi päevas.
Tulemused näitasid, et L-karnitiini süstid kiirendasid kaalulangust. Kui platseebogrupis kaotati kokku 3,2 kilo, siis L-karnitiini grupis 4,6. Samuti vähenes L-karnitiini grupi katsealustel rohkem vööümbermõõt.
Kui platseebogrupp kurtis paastumise ajal näljatunde üle, siis L-karnitiini saanutel näljatunne hoopis vähenes. Samuti vähendas L-karnitiin nii füüsilist kui vaimset väsimust.
Teadlased märkisid, et L-karnitiin soodustas rasvapõletust ja samaaegset lihasmassi säilimist paastumise ajal.
***
Vikipeedia andmetel saab inimene L-karnitiini loomse toiduga ja seda sünteesib ka meie organism. Loomseteks allikateks on lamba-, sea-, veise- ja küülikuliha, kala, piim, õllepärm. Nagu pangaamhapegi on L-karnitiin vitamiinilaadne ühend ja mitte klassikaline vitamiin. Tema teatud varud on olemas skeletilihastes, aga ka maksas ja neerudes.
L-karnitiini vajab rasvhapete energeetiline metabolism. L-karnitiin transpordib pikaahelalisi rasvhappejääke läbi sisemembraani mitokondritesse, kus rasvhapped oksüdeeritakse metaboolse energia tootmise eesmärgil. Eriti vajalik on see lihastes, kus kestva lihastöö tingimustes toimub rohke rasvhapete lõhustamine.