K, 29.11.2023

Eestis tehakse algust esimese beebisümfoonia loomisega

Siiri Liiva
, reporter
Facebook
Comments
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Eestis tehakse algust esimese beebisümfoonia loomisega.
Eestis tehakse algust esimese beebisümfoonia loomisega. Foto: SCANPIX

Täna salvestatakse Eestis esmakordselt helisid, mida toovad vastsündinud lapsed esile meditsiiniaparatuuri vahendusel – nii õnnistatakse sisse Tartu ülikooli lastekliinikumi uus seadeldis.

Beebisümfoonia esimeste helide salvestamisega tähistatakse Tartu ülikooli kliinikumi lastefondi ja Selveri toel ostetud pulssoksümeetri üleandmist, teatab lastefond. Muuhulgas salvestatakse selle käigus vastusündinud beebidega seotud haiglahelisid – südamelööke, aparaatide poolt esilekutsutavaid hääli, beebide nuttu.

Kliinikumi lastekliiniku neonatoloogia osakonna lastearsti Heili Varendi sõnul on pulssoksümeetrid asendamatud just paranemisjärgus beebide seisundi hindamisel, sest annavad akudelt töötades emale ja personalile rohkem paindlikkust lapsega tegelemisel.

«Last saab hästi liigutada, ema last sülle võtta, samuti panna monitori kaasaskantav osa ema voodile või taskusse ning teha känguruhooldust või imetada mugavalt,» selgitab ta. Nii säästab kliinik ka intensiivravis kasutatavaid suuri multiparameetrilisi monitore, mis registreerivad küll rohkem näite, kuid ei võimalda suurt liikumist.

Kuivõrd pulssoksümeetrid toovad vastava aparaadiga ühendudes olles kuuldavale ka lapse südamelöögid, siis otsustati seadme üleandmist tähistada tänavuse muusika-aasta raames beebisümfoonia loomisega.

«Seade registreerib pulsilaine järgi südametegevust, mida saab teha kuuldavaks. Lapse südamelöögid on kui muusika – magades aeglasem, aga ärkvel, süües kiireneb, samuti muutub see sisse- ja väljahingamise ajal,» räägib Varendi. Kui aparaat annab alarmi, sarnaneb see sümfoonias ärevate helidega.

Heategevusprojekti «Koos on kergem» raames muretsetud seadmed võimaldavad järjepidevalt jälgida erinevate tervisemuredega haiglas viibivate vastsündinute südametegevust ja hapnikutaset ning avastada enneaegsena sündinud laste hingamisseisakuid.

2015. aasta on Eestis kuulutanud muusika aastaks, mille raames saavad kõik tänavu sündinud beebid sünnitusmajas tunnistuse, et on sündinud muusika aastal ning osaleda Eesti esimese beebisümfoonia valmimises.

Viimase jaoks tuleb lapsevanematel salvestada oma uue ilmakodaniku häälitsusi – naeru, nuttu, lalinat jms ning laadida helifailid üles muusika-aasta kodulehele. Heliloojate kaasabil valmib muusika-aasta lõpus nendest muusikateos.

Facebook
Comments

Märksõnad

Tagasi üles