Mida peaks teadma puukborrelioosist?

Tiina Kolk
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Punetav laik nahal: sellise lööbe tekitab borrelioosinakkust kandev nahka imendunud puuk.
Punetav laik nahal: sellise lööbe tekitab borrelioosinakkust kandev nahka imendunud puuk. Foto: Corbis/Scanpix

Puukide levitatavad haigused, eriti puukborrelioos, on meil viimastel aastatel sagenenud. Tänavu seitsme kuuga sai terviseameti andmeil kirja 572 haigusjuhtu.

Borrelioos avaldub varases infektsioonijärgus valdaval osal haigetest nahalööbena (nn borrelioosi erüteem). See on üldjuhul kergelt diagnoositav ja õige antibakteriaalse raviga hästi paranev, ütleb Lääne-Tallinna keskhaigla nakkuskliiniku juhataja dr Kai Zilmer.

Kui inimene on enda küljest eemaldanud puugi või arvab pärast nahal punetava laigu avastamist, et tal on olnud puugihammustus, tuleks tal minna arsti juurde. Varases järgus ravita jäänud borrelioos võib edasi arenedes kulgeda aastaid, kahjustades eri organsüsteeme, nagu liiges- ja lihaskond, närvisüsteem, südame-veresoonkond, nahk jt.

Muidugi ei tähenda see, et igasugune liigesevalu, nahalööve, peavalu, seljavalu või südamevaevused oleksid põhjustatud borrelioosist.
«Kui inimesel on borrelioosikahtlus, tuleb tal pöörduda oma perearsti poole, kes uurib teda haiguse suhtes ja vajadusel konsulteerib nakkushaiguste arstiga,» ütleb Zilmer.

Puukborrelioos ehk Lyme’i tõbi

•    Kuulub nagu teisedki puukidega levivad infektsioonid nn looduskoldeliste haiguste hulka, mille looduslikuks reservuaariks on pisiimetajad, linnud, kodu- ja metsloomad, kelle organismis haigustekitaja – spiroheet – paljuneb.

•    Puugid muutuvad aktiivseks, kui ööpäeva keskmine temperatuur on viis kraadi ja üle selle. Puugihooaeg kestab tavaliselt aprillist oktoobrini.
•    Kui puukentsefaliidiviirus jõuab inimese organismi kiiresti pärast hammustust, siis borrelioosinakkuse saamiseks kulub enamasti kaks ööpäeva, kuni nahka imendunud puugilt haigusetekitajad inimesele üle kanduvad.

•    Kõige tavalisem borrelioosinakkuse tunnus on nahalööve (paarisentimeetrise läbimõõduga punetav laik) hammustuskohal, mis tekib kuni kuu aja jooksul. Varem või hiljem lööve kaob.
•    Haigusnähud võivad tekkida ka närvisüsteemis, liigestes, südames.
•    Borrelioosi ravitakse antibiootikumidega.
Allikas: terviseamet

Tagasi üles