Tartu Ülikooli arstiteaduskonnas kaitstud Mart Kulli doktoritööst selgus, et isegi suvehooaja lõpus on kolmandikul eestlastest organismis D-vitamiini tase alla vajaliku normi.
Uuring: ka päikeseline suvi ei täienda piisavalt eestlaste D-vitamiini varusid
Eriti tõsine D-vitamiini puudus valitseb Eestis talvel, mil D-vitamiini tase on normist madalam 73 protsendil inimestest ning vitamiinipuuduse käes kannatab 8 protsenti, vahendas Tartu Ülikooli teadusportaal Novaator.
«Nii laialdane D-vitamiinipuudus on üllatav, sest põhjapoolsetes naabermaades on olukord hetkel parem,» ütles Kull.
Juba aastaid on Soomes, Rootsis, Norras ja ka USAs müügil D-vitamiiniga rikastatud piimatooted, mis osaliselt kompenseerivad talvehooajal vähese päikesevalguse tõttu tekkivat vitamiinipuudust.
Ükski Baltimaa praegu toiduaineid D-vitamiiniga ei rikasta.
D-vitamiini on võimalik saada veel ka kalast, kuid sedagi söövad eestlased vähe.
Kaheksa kuud päikeseta
Põhiliselt tekib D-vitamiin inimese nahas päikese toimel. Sageli väidetakse, et päevitamine pole D-vitamiini seisukohast vajalik, sest piisava päevase D-vitamiinikoguse saamiseks piisab, kui päevas veerand tundi katmata näo ja kätega õues viibida.
«Neljal suvekuul aastas sellest tõesti piisab, kuid Tartu Ülikooli füüsikute poolt tehtud UV-kiirguse mõõtmiste alusel on oktoobrist kuni mai alguseni päike Eestis nii väheintensiivne, et D-vitamiini selle toimel nahas ei teki.» ütles Kull.
Seega peab suviti lisaks igapäevase vajaduse katmisele toimuma ka talvevarude täiendamine. See lisab D-vitamiini varusid mitmeks kuuks. Samas hilissügiseks on ka need varud ammendunud ja talvel läheb kindlasti vaja D-vitamiini lisaallikat.
«Seis on parem nendel eestlastel, kes on pimedal ajal mõnel soojal maal käinud. Uuringu andmetel oli sellistel eestlastel ka talvel piisavalt D-vitamiini. See võimalus on kahjuks vaid vähestel,» märkis Kull.