N, 2.02.2023
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Kiirtestiga saab kahtlusest priiks

Triin Ärm
, reporter
Kiirtestiga saab kahtlusest priiks
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Tartu Kaubahallis asuva Südameapteegi juhataja, proviisor-nõustaja Reine Sauman näitab müügil olevaid terviseteste.
Tartu Kaubahallis asuva Südameapteegi juhataja, proviisor-nõustaja Reine Sauman näitab müügil olevaid terviseteste. Foto: Margus Ansu

Apteegis müüdavad kiirtestid aitavad inimesel leida oma tervisemurele kiire lahenduse, sest tulemus selgub mõne minutiga.

«Kui on näiteks põiepõletiku kahtlus või on probleeme maoga, saab inimene apteegist testi ostes kiiremini vastuse, kui arsti juurde saamist oodates,» rääkis Tartu kesklinna Südameapteegi juhataja Reine Sauman, kelle sõnul ostetaksegi tavaliselt korraga üks test, et kõige enam vaevavast kahtlusest pääseda.

«Võib-olla inimesel on rohkem probleeme, aga kui pea valutab, siis ei valuta hammas. On üks probleem, mis on hetkel suurim, ja inimene tegeleb sellega,» tõdes ta.

Tartu kesklinna Südameapteegist ostetakse kuus umbes kolm-neli testi, pealinna apteekides müüakse neid aga rohkem. «Kiirtestide hinnaklass pole selline, et haaran, teen ja katsetan. Kui rasedustesti saad 1,45 euro eest, siis laktoositalumatuse testi eest tuleb välja käia 26 eurot,» tõi proviisor näiteks.

Hirm testi rikkuda

Saumani sõnul on testid üldjoontes ühesugused ja toimivad samal põhimõttel – tulemuse saamiseks on tarvis kas näpuotsast võetud verd, uriini- või tupeproovi.

Kõiki apteegis müüdavaid teste on võimalik ka ise kodus teha. «Kõige keerulisem on inimesele endalt vere võtmine. Mõni inimene kardab, et veri tuleb panna (pakendis kaasas oleva – toim) aluse peale, aga näpuga seda alust puutuda ei tohi,» selgitas apteegi juhataja hirmu põhjuseid.

Testi pakendist leiab kasutaja nii eesti- kui ka venekeelse juhendi. «Tasub lihtsalt rahulikult aega võtta. Mõne testiga läheb viis, teisega 30 minutit. Vereproovi tegemine ei võta kaua, aga vastust tuleb mõnikord veidi oodata,» selgitas apteegi juhataja.

Ooteaeg võib inimese kärsituks muuta. Näiteks toidutalumatuse testi tulemuste selgumiseks kulub umbes 50 minutit. «Inimene loodab, et saab kohe kõigele vastuse ja ta on tundlik paljudele toiduainetele. On aga olnud juhuseid, kus inimene maksab testi eest ja on õnnetu, kui test ei näitagi millegi suhtes talumatust,» rääkis Sauman.

«Ma ootasin tund aega ja teadsin ise ka, et saia ei tasu süüa,» kirjeldas apteegi juhataja tüüpilist kliendi reaktsiooni, kui selgub, et ta võib süüa peaaegu kõike. Apteegi juhataja soovitab inimestel selle üle hoopis õnnelik olla.

Verevõtu ees hirmu tundvatele inimestele pakutakse ka apteegis kohapeal testi tegemise võimalust. Selleks tuleb leppida kokku nõustamise aeg ning arvestada kaheeurose teenustasuga.

Kuigi testidel pole kõrvalmõjusid ning need sobivad põhimõtteliselt ka lastele, soovitab apteeker minna põnnidega pigem siiski perearsti juurde. «Nende testidega saab teada, kas organismis on või ei ole mingisugust näitajat ning lapsed sageli kardavad verevõtmist, seega oleks mõistlik erinevate näitajate korraga teadasaamiseks pöörduda pigem perearsti poole,» selgitas Sauman.

Tulemused usaldusväärsed

Ka positiivse tulemuse korral soovitab apteeker minna arsti juurde ning test kaasa võtta.

Apteegi juhataja sõnul pole nad samas arstidelt kiirtestide kohta eriti tagasisidet saanud. «Pigem soovitatakse arsti juurde minna, aga kuna arstidel on pikad järjekorrad, siis näiteks lööbe korral saad testi kiiresti ära teha ja arsti juurde minnes testitulemusest rääkida, sest lööve võib selleks ajaks juba kadunud olla,» selgitas Sauman.

Apteegi juhataja on kindel, et testid on usaldusväärsed. «Rasedustestid on ju ka kiirtestid,» tõi ta näiteks. Kuigi maotesti puhul võib aasta eest põetud haigus anda veel positiivse tulemuse, on see võimalus ka testi pakendil kirjas.

Apteegi juhataja sõnul on üks populaarsematest testides olnud seni eesnäärmetest, mida osteti eriti mullu novembris, sest siis oli meeste tervisele pühendatud kuu ja ka isadepäev ning testi müüdi soodushinnaga.

Samuti on populaarsed gluteeni- ja laktoositalumatuse testid ning kevaditi ostetakse õietolmu pärast rohkem ka allergiateste.

Allergiatesti tulemuste hulka kuulub lisaks positiivsele ja negatiivsele ka võimalus, et kontrollosa pole värvunud. Sel juhul on testi tehtud valesti või on tegu praaktestiga. Seni on praaktestiks osutunud vaid üks ning ka see oli testide arendamise alguses, mistõttu pole kindel, kas raha tagasi saanud inimene kasutas seda valesti või oligi tegu praaktestiga.

Kuigi teste ostavad sagedamini naised, on selle soetamiseni jõudnud ka mehed. «See on müüdist ülesaamine, nagu vanasti öeldi rasedustestide kohta. Nüüd ostavad noored, emad-isad, ostavad ka noormehed tütarlastele,» tõi Sauman näiteks ja lisas, et kõigi apteegis müügil olevate toodete ostmine on normaalne ning peljata ei tasu. 

«Olen pannud tähele, et mehed, eriti eesti mehed, on tagasihoidlikud. Mees tuleb siis, kui on viimane häda käes,» selgitas apteeker ja pani meestele südamele, et rohkem tuleks mõelda ka ennetusele.

NÄITEID KIIRETESTIDEST

Enamik kiirteste jääb sõltuvalt testist hinnavahemikku 8–14 eurot ja 15–27 eurot. Kallimad on nn kolm ühes kiirtest õietolmu-, tolmulesta- ja kassiallergia tuvastamiseks (kuni 35 eurot) ning geenitest ja toidutalumatuse test (kuni 89 eurot).

Valik teste Tartu kesklinna Südameapteegis veebruaris

 • 3in1 kiirtest õietolmu-, tolmulesta- ja kassiallergia tuvastamiseks (35 eurot)
 • Kiirtest piimaallergia tuvastamiseks (26 eurot)
 • Kiirtest munaallergia tuvastamiseks (26 eurot)
 • Maohaavandite kiirtest (14 eurot)
 • Maksafunktsiooni kiirtest (12 eurot)
 • Soolestiku polüübi kiirtest (14 eurot)
 • Gluteenitalumatuse kiirtest (29,95 eurot)
 • Veretest kilpnäärme alatalitluse tuvastamiseks (15 eurot)
 • Eesnäärmetest (19,95 eurot)
 • Uroinfektsiooni kiirtest (14 eurot)
 • Neerufunktsiooni kiirtest (10,80 eurot)
 • Klamüüdia kiirtest (22,50 eurot)
 • Vaginaalse pH-taseme mõõtmise kiirtest (11,85 eurot)
 • Kiirtest rauavaeguse tuvastamiseks (13,80 eurot)
 • Menopausi alguse tuvastamise test (16,90 eurot)
 • Toidutalumatuse test (89 eurot)
 • Geenitest (89 eurot)
 • Supervarajane rasedustest alates kaheksandast päevast N 1 (8,20 eurot)
 • Supervarajane rasedustest alates kaheksandast päevast N 2 (13,90 eurot)
 • Varajane rasedustest rasedusnädala määrajaga N1 (8,20 eurot)
 • Varajane rasedustest rasedusnädala määrajaga N2 (13,90 eurot)
Märksõnad
Tagasi üles