Päevatoimetaja:
Marilin Vikat

Ihtüoosihaiget poissi kasvataval vanaemal on nüüd natuke kergem

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Toimetaja: Piret Lakson
Copy
Ihtüoosihaigete laste nahk vajab pidevat kreemitamist.
Ihtüoosihaigete laste nahk vajab pidevat kreemitamist. Foto: Marianne Loorents / SL Õhtuleht

Tartu Ülikooli kliinikumi lastefond toetab alates märtsikuust ihtüoosi põdevat 16-aastast Karlit haiguse kontroll all hoidmiseks vajalike nahahooldusvahendite soetamisel.

Karlit on väikelapseeast saati kasvatanud tema vanaema, kelle kanda on ka lapse kasvatamise ja raviga seotud kulutused. Oma haiguse tõttu vajab Karli järjepidevat nahahooldust ning spetsiaalseid salve, šampoone jms, mida haigekassa hetkel veel ei kompenseeri, kuid mille ostmiseks kulub vanaema hinnangul ligikaudu 75 eurot kuus.

Karli ja tema vanaema aitamiseks otsustas lastefond kompenseerida perele lapse haigusega seotud kulutused aasta lõpuni kuni 64 euro ulatuses ühes kuus.

Ihtüoosihaigete laste toetamist alustas lastefond 2007. aastal kampaaniaga «Keegi pole seda väärt». Kaheksa aasta jooksul on fondilt abi saanud 20 ihtüoosi põdevat last, keda on kokku toetatud ligi 40 000 euroga. Selle aja jooksul on toetusesaajate hulka pidevalt lisandunud ka uusi lapsi, tänavu näiteks kaks last. Hetkel saab fondilt abi 17 last, kellest igaühte toetatakse kuni 64 euroga kuus.

Möödunud aasta aprillis võeti vastu ravikindlustuse seaduse muutmise seadus, mille kohaselt on meditsiiniseadmeteks ka kaasasündinud sarvestumishäirega kulgeva nahahaiguse ehk ihtüoosi raviks kasutatavad nahahooldusvahendid.

See võimaldab peagi hakata haigekassal neid haigetele ravimitena hüvitada. Seadusemuudatuse ellurakendumine võtab aga aega ning kõige varem saab see juhtuma 2016. aastal.

Ihtüoos on pärilik ja eluaegne nahahaigus, mida nimetatakse ka kalasoomustõveks. Haiguse korral on naha sarvkihi rakkude uuenemine kiirenenud või on aeglustunud nende irdumine. Kahjustunud nahka ei ole võimalik terveks ravida, kuid regulaarse ja korraliku nahahoolduse ja ravimite tarvitamisega on võimalik naha seisukorda oluliselt parandada. Haiguse kontrolli all hoidmiseks on vajalikud sagedased duši all käimised ja naha määrimine vastavate salvidega.

Tagasi üles