L, 9.12.2023

Mees nõustus pea siirdamisega

PM Tervis
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Siirdamine aitab päästa elusid.
Siirdamine aitab päästa elusid. Foto: Panther Media/Scanpix

Kuigi haruldast lihashaigust põdev 30-aastane arvutiteadlane Valery Spiridonov kardab oma pea kehadoonorile siirdamise protseduuri, ei jää tal midagi muud üle.

Venemaalt pärit mees põeb harvaesinevat geneetilist haigust infantiilne spinaalne lihasatroofia ehk Werdnig-Hoffman muscle wasting disease, kirjutab news.com.au.

Protseduuril osalemise otsus on lõplik ning mees ei plaani meelt muuta. «Kui ma seda võimalust ei proovi, on mu saatus väga kurb ning iga aastaga läheb olukord üha hullemaks,» rääkis ta.

Itaalia kirurgist saab esimene arst, kes siirdab inimpea doonorkeha külge. Doktor Canavero on saanud inimestelt palju kirju, kus küsitakse selle protseduuri võimalikkuse kohta. Kirurg otsustas, et esimene selle protseduuri läbinud patsient peaks olema inimene, kes kannatab lihaste kõhetumise käes.

Seni on näiteks Hiina teadlased siirdanud pea hiirele. Enamik meditsiinieksperte on aga seisukohal, et inimpea siirdamine jääb fantaasia valdkonda.

Canavero on kirjeldanud ka seda, kuidas protseduur tema nägemuse järgi välja näeks. Kirurgi üldise kirjelduse kohaselt tuleb operatsiooni tegemiseks kõigepealt jahutada patsiendi pea ja doonori keha, et nende rakud ei sureks operatsiooni käigus. Seejärel lõigatakse kael läbi, veresooned seotakse spetsiaalsete torukeste abil kokku ja seljaaju lõigatakse läbi erakordselt terava noaga, et vähendada närvide kahjustusi. Siis asetatakse pea doonori kehale.

Teine etapp on kirurgi sõnul veidi keerulisem. Canavero usub, et seljaaju närvid, mis võimaldavad uue ajuga suhelda, saab omavahel liita kasutades polüetüleenglükooli. Pärast operatsiooni tuleb patsienti hoida nädalaid koomas.

Kas aga keha uue pea vastu võtab, näitab ainult aeg.

Kommentaarid
Copy

Märksõnad

Tagasi üles