Märgid, milles ei tohiks süüdistada vaid stressi

PM Tervis
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Foto: SCANPIX

Huffington Post kirjutab, et näiteks igapäevast peavalu ja lihaspingeid ei saa alati stressi kaela ajada ning mõned sümptomid võivad olla märk tõsisest haigusest.

Rauavaegusaneemia

Pidev väsimus võib viidata sellele, et kehas on vähe rauda. Raud on punastes verelibledes oleva hapnikku transportiva aine hemoglobiini osa. Rauapuuduse korral ei suuda luuüdi toota piisavalt punaliblesid ning nende hulk seetõttu väheneb. Rauavaegusaneemia võib tekkida raua vähesuse tõttu toidus või raua halva imendumise korral soolest. Diagnoosimata rauapuudus võib lõpuks viia arütmia, südamekahina või isegi südamepuudulikkuseni.

Hüpertensioon

Pidevad peavalud võivad viidata arteriaalsele hüpertensioonile - seisundini, mille puhul inimesel on püsivalt normaalsest kõrgem arteriaalne vererõhk. Tavaliselt möödub haigus sümptomiteta, kuid peavalud, õhupuudustunne, ninaverejooks või ärevus võivad viidata sellele haigusele. Selliste sümptomite ignoreerimine võib viia insuldi ja infarktini.

Hormonaalsed kõrvalekalded

Kaalu pidev muutumine võib vihjata probleemidele kilpnäärmega. Kilpnäärme üle- ja alatalitluse esimesteks märkideks on kaalumuutus, pidev väsimus ja lihaste nõrkus. 

Fibromüalgia

Fibromüalgia on haigus, mis väljendub erinevates lihastes esineva valuna. Sellega võivad kaasneda katsumisel tundlike kühmude esinemine, unehäired, peavalud ja keskendumisprobleemid. Haiguse tekkepõhjused on teadmata, kuid 2011. aastal tehtud uuringu järgi on fibromüalgia üks peamisi reumatoloogi külastamise põhjuseid.

Tagasi üles