Paprikad, millega oleme harjunud täna, on aretustöö tulemus – põletavalt kibeda maitsega sordid on asendunud magusamatega, mille viljakeha on suurem ning viljaseinad paksemad.
Kümme fakti tervist andva paprika kohta
Legendi kohaselt tõi just Kolumbus India otsingutelt naastes indiaanlastele tähtsa punapipra Euroopasse, teab rääkida Rimi toitumisspetsialist Kadri Merisalu. Muuhulgas toob ta välja kümme olulisemat fakti paprika kohta.
1. Paprika viljades on rohkesti C-vitamiini ehk askorbiinhapet – juba 30 grammist paprikast piisab, et saada vajalik päevane C-vitamiini kogus.
2. Huvitav on fakt, et paprika suudab isegi peale konserveerimist säilitada poole oma C-vitamiini kogusest.
3. Antioksüdant nimega lükopeen annab paprikale tema ilusa värvuse. See karotenoid aitab võidelda vabade radikaalidega, mis tekitavad meie kehas kahju ning võivad põhjustada vähki haigestumist.
4. Paprika viljad sisaldavad A-vitamiini, mis on vajalik meie silmadele, nahale ja tervele immuunsussüsteemile.
5. Paprika sisaldab ka folaate, mis on meie kehale olulised B-vitamiinid. Eriti tähtsad on need B-vitamiinid rasedatele ja rinnaga toitvatele emadele, samuti neile, kes planeerivad rasedust.
6. Paprika viljades on ka teisi B-vitamiine, nagu näiteks B3 ja B2. Need B-vitamiinid on olulised närvisüsteemi toimimisel ning ühtlasi hoolitsevad ka naha ja silmade tervise eest.
7. B3- ja B2-vitamiinid aitavad samuti meie organismil vabastada energiat toidust, mida sööme.
8. Paprika on kiudainerikas, mis tähendab, et see on kasulik inimese seedimisele.
9. Väiksemates kogustes sisaldab paprika veel kaaliumi, K-vitamiini, mangaani, B1- vitamiini, fosforit ja magneesiumi.
10. Madala kalorsusega paprika on ideaalne köögivili selleks, et langetada kaalu