L, 28.01.2023
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Põhjus, miks mobiiltelefoni kõrval ei tohiks magada

Marina Lohk
, reporter
Põhjus, miks mobiiltelefoni kõrval ei tohiks magada
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Foto: SCANPIX

Viis üheksanda klassi õpilast Taani Hjallerupi koolist korraldasid teaduseksperimendi, mis näitas, kui kahjulik on mobiiltelefoni kiirgus. 

Nad olid täheldanud, et mobiiltelefoni jätmine oma pea lähedusse ei lasknud öösiti hästi magada ning ehkki esialgu oli neil plaan testida mobiiltelefoni kiirguse mõju inimesele, otsustasid nad vajaliku varustuse puudumisel testida kiirguse mõju taimedele, kirjutab Inhabitots.

Kasutades kahte WiFi-ruuterit, mis eraldasid umbes sama tüüpi kiirgust nagu keskmine mobiiltelefon, tegid õpilased eksperimendi 12-le eraldi alusele kasvama pandud aiakressiga. Neist kuus asetati kahe ruuteriga tuppa ning teised kuus ilma ruuteriteta tuppa. 

Õpilased jälgisid taimi 12 päeva jooksul. Mõlema toa taimi hoiti vajalikul määral niisutatuna ja temperatuuri kontrollis termostaat. 

Nad leidsid, et WiFi-kiirguse mõjuväljas asuv aiakress keeldus kasvamast ja suurem osa taimedest suri eksperimendi käigus. Teises toas kasvanud taimed jäid aga roheliseks ja terveks. 

Eksperimendi läbi viinud tüdrukud võitsid kohalikul teadustööde konkursil peaauhinna ning nende töö vastu hakkas huvi tundma ka Rootsi Karolinska instituudi neuroteaduste professor. 

Märksõnad
Tagasi üles