Verekeskus kutsub tallinlasi doonoritelkidesse verd loovutama

Doonoritelk Vabaduse väljakul.

FOTO: Toomas Tatar

Põhja-Eesti Regionaalhaigla (PERH) verekeskus kutsub tallinlasi Vabaduse väljakule paigaldatud doonoritelkidesse esmaspäeval ja teisipäeval verd loovutama.

«Regionaalhaigla doonoritelkide tuur jõuab pärast Haapsalut, Rakveret ja Keilat, pealinna Tallinna südamesse Vabaduse väljakule, kuhu ootame esmaspäeval ja teisipäeval kõiki pealinlasi head tegema,» ütles PERHi verekeskuse arendusjuht ning doonoritelkide ellukutsuja Ülo Lomp, lisades: «Meil on väga hea meel kutsuda kõiki endast ja teistest hoolivaid inimesi verd loovutama meie rõõmsavärvilistesse kollastesse telkidesse, kus on alati mõnus meeleolu, tehakse toredaid loosimisi ning vereloovutajaid ja lapsi lõbustab pelikan Dona.»

PERHi verekeskuse, Tartu Ülikooli kliinikumi verekeskuse ja Pärnu haigla veretalituse doonoritelkides loovutas mullu suvel verd ligi kolm tuhat doonorit, kes annetasid kokku 1300 liitrit verd. Doonorite perre lisandus 590 esmast vereloovutajat.

Doonoriks sobib terve, puhanud ja söönud ning vähemalt 50 kilogrammi kaaluv inimene vanuses 18–60 eluaastat, kes on Eesti Vabariigi kodanik või elanud Eestis elamisloa alusel üle ühe aasta.

Verekeskus julgustab doonoreid verd loovutama regulaarselt, kolm-neli korda aastas. Minimaalne kahe vereloovutamise vaheline aeg peab olema 60 päeva, naistel soovituslikult 90 päeva.

Iga vereloovutus aitab vähemalt kolme patsienti. Kõige sagedamini vajavad doonorverd vähihaiged, sünnitajad ja imikud ning raskete operatsioonide patsiendid, aga ka aneemia, verejooksu, raske trauma ja mitmete teiste haiguste põdejad. Eesti haiglates tehakse vereülekanne ligi 20 000 patsiendile aastas.

«Ka doonor on riigikaitsja» juhtlause all tuuritavad doonoritelgid mööda Eestit juba üheksandat suve. «Doonorlust võib vaadata kui panust riigikaitsesse. Inimesed vajavad kaitset iga päev ning heateona verd loovutanud doonorite toetusel saame abivajajaid aidata,» lisas PERHi verekeskuse doonorluse arendusjuht Ülo Lomp.

Maist septembri keskpaigani toimuva tuuri ajal peatutakse üheksas linnas: Tallinnas, Keilas, Raplas, Paides, Haapsalus, Rakveres, Pärnus, Tartus ning Viljandis. Tallinnas Vabaduse väljakul on telgid kokku neljal päeval – 13. ja 14. juulil ning 17. ja 18. augustil.

Sel aastal on doonoritelkidele loodud ka eraldi eesti- ja venekeelsed kampaanialehed www.doonoritelgid.ee, kus leiab igakülgset informatsiooni seoses doonoritelkidega.

Doonoritelkide projekt saab teoks tänu koostööle päästeameti, kaitseväe, sotsiaalministeeriumi, kaitseministeeriumi, politsei- ja piirivalveameti, maa- ja linnavalitsuste, maanteeameti, kaitseväe värbamiskeskuse, Kaitseväe Ühendatud Õppeasutuste, Kaitseliidu ja Eesti Punase Ristiga.