Mida sellises olukorras teha?
Kõige raskem on sel juhul ohvril uskuda, et selline stsenaarium toimub just temaga. Kuna enamik nendest juhtumitest ei jõua «asjani», siis ei oska kannatanu seda tihti ka ahistamiseks pidada. Ebamugavustunnet ei osata kuidagi hinnata ning juhtum jäetakse tähelepanuta.
Kindlasti tuleb vastaspoolele teada anda, et see teile ei meeldi. Kaitsereaktsioonid on inimestel muidugi erinevad: mõni tõmbub endasse ja talle tundub targem võimalikult vähe reageerida. Lisaks on osadel meestel selline loogika, et naiste «ei» tähendab tegelikult «jah, aga hiljem». Seetõttu peab «ei» kõlama väga kindlalt ja konkreetselt.
Võib ka lihtsalt ahistaja lähedust vältida ja järgida paljudes ettevõtetes kehtivaid riietumisnorme, mille kohaselt seelikud ja dekolteed ei tohiks olla liiga väljakutsuvad.
Tuleb aru saada, et flirt on mõne inimese jaoks väga keeruline ning ta ei oska seda teha. Seetõttu proovitakse suure meeldimise korral vahel väga lihtsaid ja primitiivseid võtteid.
Kui suurt rolli mängib ettevõtte juhtkonna suhtumine sellisesse käitumisse?
Kui juhtkonnal on töötajate tegevusest hea ülevaade, võib see nii mõndagi ära hoida, kuid vahel juhtub, et seksuaalse alatooniga käitumist ja kommentaare peetakse normiks. Oleks hea, kui ülemused viiks end töösuhete teemaga kurssi ning pakuks töötajatele vastavat informatsiooni.
Ahistataval töötajal tasuks korduvate juhtumite puhul ka ise juhtkonna poole pöörduda ning kui see ei aita, siis Tööinspektsiooni või võrdõigusvoliniku poole. Nende asutuste töötajad rõhutavad, et sellised pöördumised on väga olulised.
Suures plaanis on oluline ka see, kuidas ühiskond tervikuna seksuaalsesse ahistamisesse suhtub. Eesti paraku sel teemal ei hiilga, kuid suhtumise muutumist on siiski märgata. Seega ahistamisest tuleb jätkuvalt rääkida, see on parim viis muuta töökeskkonda tervemaks ning säilitada inimeste eneseväärikus.
Kui tõsise moraalse trauma võib üks selline juhtum põhjustada?
Inimesed elavad oma kogemusi erinevalt läbi. Paljudele on see väga tõsine trauma ning võib põhjustada ka depressiooni või stressijärgset seisundit, millest on raske taastuda. Need inimesed vajavad enamasti psühholoogi abi oma murega toime tulemiseks. Kõik sõltub konkreetsest juhtumist ja inimesest.