T, 29.11.2022
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Puuetega laste tugikeskus saab lastefondi toel invasõiduki

Siiri Liiva
, reporter
Puuetega laste tugikeskus saab lastefondi toel invasõiduki
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Elektriline puldiga tõstuk Merya Sito
Elektriline puldiga tõstuk Merya Sito Foto: Tootja foto

Tartu ülikooli kliinikumi Lastefond toetab ligi 1200 euroga elektrilise invatõstuki soetamist Tartu Maarja Tugikeskusele, mis pakub muu hulgas ka hoiuteenust sügava ja raske puudega lastele.

Tartu Maarja Tugikeskuse lastehoius ja tugikodus on kokku 48 last, kellest 16 liiguvad ratastoolis ning 9 on suure tõstemassiga lapsed, vahendab lastefond. Lisaks käib tugikodus rehabilitatsiooniteenuseid saamas veel suur hulk ratastoolilapsi ja -noorukeid ning ka Tartu Maarja Kooli õpilaste seas on tõstmist vajavaid lapsi, kellele tõstuk suureks abiks oleks.

Tugikeskuse juhataja Helle Känd selgitab, et seesugune abivahend võimaldab kasvatajatel ja abiõpetajatel liigutada ka neid liikumispuudega lapsi, keda üksinda üldse tõsta ei saa, kergendades nii laste eest hoolitseva personali töökoormust.

«Seni tuli töötajatel tõsta selliseid lapsi ratastoolist voodisse, mattidele, vanni või mujale alati kahekesi, samas viibib meil nädalavahetuseti hoiukodus teenusel sageli vaid üks-kaks last, kellega tuleks toime ka üks töötaja, kuid kuna lapsi üksi tõsta ei jõuta, tuleb meil sel põhjusel hoida tööl kaht kasvatajat,» räägib ta, lisades, et tihti ei ole ka kahekesi kuigi lihtne hoolealuseid liigutada, näiteks, kui tegemist on lastega, kes oma kehaasendit kontrollida ei suuda.

Seetõttu vajabki tugikodu abivahendit, mis kasvatajate tööd kergendaks. Sobivaim lahendus on elektriline puldiga tõstuk Merya Sito, mille hind on 1180 eurot seadme kohta. Kuna tugikodu tegutseb kolmes erinevas majas, oleks teenuste parimaks pakkumiseks vaja kaht seesugust seadet.

«Antud tõstuk ei ole kohmakas, mahub igale poole, on ratastel liikuv ja akudelt töötava puldiga juhitav,» selgitab Helle Känd. Seade on suureks abiks, et laste asendit saaks sagedamini muuta, vanni minek oleks lihtsam ja voodisse ning ratastooli tõstmine ei oleks nii vaevarikas.

Kahe tõstuki hind kokku on 2360 eurot, millest 1180 euroga toetab nende soetamist lastefond ja 1180 eurot panustab Tartu linn. Tõstukid jõuavad tugikeskusesse tänavu sügisel.

Märksõnad
Tagasi üles