/nginx/o/2015/08/26/4421295t1h1a63.jpg)
Aktiivsus-tähelepanuhäire (ingl attention decifit-hyperactivity disorder, ADHD) on psühhiaatriline haigus, mida iseloomustab lapsepõlves avaldunud ja täiskasvanueas edasi kestvad impulsiivsuse, tähelepanupuudulikkuse ja hüperaktiivsuse sümptomid.
Aktiivsus-tähelepanuhäire (ingl attention decifit-hyperactivity disorder, ADHD) on psühhiaatriline haigus, mida iseloomustab lapsepõlves avaldunud ja täiskasvanueas edasi kestvad impulsiivsuse, tähelepanupuudulikkuse ja hüperaktiivsuse sümptomid.
Minevikus peeti ADHD-d ainult lastel esinevaks haiguseks, ent nüüdseks on selge, et 40–60 protsenti lapseeas diagnoositud ADHD juhtumitest jäävad püsima ka täiskasvanueas, kirjutab Andres Lasn Tervisenurga blogis. ADHD on suhteliselt levinud haigus, erinevatel allikatel võib seda põdeda 2–7 protsenti kogu rahvastikust, kusjuures meestel esineb ADHD-d 2–9 korda sagedamini. 50–75 protsendil ADHD diagnoosiga patsientidest esineb ka mõni muu psühhiaatriline haigus, näiteks ärevus-, meeleolu- või isiksusehäire. Lisaks võib ADHD diagnoosiga lastel kaasneda mõni õpivilumuse puudulikkus, kõnearengu pärsitus ja/või käitumishäired.
Teadustöö pole seni suutnud välja selgitada ADHD tekkepõhjuseid, küll on aga leitud, et ligikaudu 75 protsendil diagnoositud ADHD juhtudest on esinenud geneetiline eelsoodumus ADHD väljakujunemiseks. Lisaks vanematelt kaasa antud pärilikule materjalile võib ADHD teket soodustada ka psühhosotsiaalsed ja keskkondlikud tegurid, näiteks ebastabiilne perekond, asotsiaalsed pereliikmed, tõrjutus koolis/kodus, puudulik abistamine eluraskuste korral, kaasuvate psüühiliste häirete esinemine jpt. ADHD tekke risk on samuti 2-3 korda kõrgem lastel, kelle ema on raseduse ajal suitsetanud, põdenud diabeeti või olnud ülekaaluline. Lapseeas avaldunud ADHD püsimise risk täiskasvanueas on üldiselt seda suurem, mida stressirohkem ja elamustevaesem keskkond last kasvades ümbritseb.
Sümptomid, diagnoosimine
ADHD-d iseloomustab impulsiivsuse, tähelepanematuse ja hüperaktiivsuse sümptomid, kusjuures tänapäeval peetakse juhtivaks keskendumisvõime ja tähelepanu puudulikkust ning nendest pigem tulenevaks liigset impulsiivsust ja hüperaktiivsust. Sõltuvalt domineerivast sümptomitest jaotatakse ADHD kolme alatüüpi: valdavalt hüperaktiivne, valdavalt tähelepanupuudulikkusega ja segatüüp, kus eelnevad jooned on võrdselt esindatud.
ADHD diagnoosimiseks pole olemas konkreetseid teste või analüüse, mistõttu väljakoolitatud personal toetub diagnostikas eelkõige skaaladele ja kriteeriumitele, näiteks DSM-V-le (ingl the Diagnostic and Statistical Manual of Mental Disorders; populaarsem USA-s) või ICD-10-le (ingl International Classification of Diseases; populaarsem Euroopas). Nende skaalade järgi otsitakse ADHD-le sobivate sümptomite esinemist, tavaliselt läheb arvesse paljude sümptomite esinemine mingi aja vältel. DSM-V ADHD diagnostilised kriteeriumid:
Tähelepanupuudulikkus
Laste puhul kuus või enam sümptomit ning üle 17-aastastel viis või enam sümptomit, kusjuures sümptomid on kestnud vähemalt kuus kuud selliselt, et inimese sotsiaalne, akadeemiline ja/või töine tegevus on häiritud.
Hüperaktiivsus ja impulsiivsus